A szeptember is külföldieket hozott a magyar szállodákba
Szeptemberben tovább javult a szállodaipar teljesítménye, s az ágazat szempontjából kiemelt súlyú harmadik negyedév is viszonylag jó adatokat produkált. A kedvező trendek ellenére a szektor helyzete még kritikus: a foglaltság gyenge, az árak nyomottak, a foglalkoztatás csökkent, a kapacitás pedig (ha nagyon lassú ütemben is, de) tovább bővült.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Szeptemberben a belföldi vendégek 799 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, ez a teljes vendégforgalom 40 százaléka. Számuk 1,2 százalékkal csökkent, míg az általuk eltöltött éjszakáké 2,6 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez képest. A vendégforgalom növekedése kilenc turisztikai régióból hatot érintett. A belföldivendég-forgalom több mint kétharmadát fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 4,3 százalékkal emelkedett.
Innen jönnek a külföldiek
A legjelentősebb küldő országokból érkező vendégek éjszakáinak száma Románia és az Egyesült Államok esetében csökkent, míg Németország, Ausztria, az Egyesült Királyság, Oroszország, Olaszország, Csehország, Spanyolország, Hollandia és Lengyelország esetében nőtt.
A külföldi vendégek 1205 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 7,4, az éjszakáké pedig 9,3 százalékkal nőtt 2011. szeptemberhez viszonyítva. A vendégéjszakákban mért vendégforgalom 60 százaléka, a szállásdíjbevétel 71 százaléka származott külföldiektől. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül a kétcsillagos egységek kivételével növekedést mértek a statisztikusok. A külföldi vendégek száma a turisztikai régiók többségében emelkedett.
Mérsékelten emelkedtek az árak
A szállodák szobakihasználtsága szeptemberben átlagosan 55,3 százalékos volt, 4,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Ezen belül az ötcsillagosok 78,1, a négycsillagosok 64,3 százalékos foglaltságot értek el. (Augusztusban ez az adat 63,3, júliusban 57,5 százalék volt.)
Tovább csökken a foglalkoztatás
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken szeptemberben közvetlenül 30 ezer főt foglalkoztattak, ez 1,5 százalékkal kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, kölcsönzött munkaerőt lényegében csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.
A megfigyelt időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára (15 076 forint) stagnált, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) (8335 forint) 4,5 százalékkal emelkedett az előzőév azonos időszakához képest. Az egyes kategóriák között jelentős az eltérés, a legmagasabb értéket az ötcsillagos (35 661 forint), míg a legalacsonyabbat a kétcsillagos egységek regisztrálták (6830 forint).
A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 4,9 százalékkal emelkedett szeptemberben. A szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás fogyasztóiár-indexe szeptemberben 4,4 százalék volt. A szálláshelyek 26,6 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 15,3 milliárd forintot tett ki. A forint/euró árfolyam 284 forint volt szeptemberben, mindössze 1 forinttal gyengébb, mint egy évvel korábban.
A működő kereskedelmi szálláshelyek közül 2012 szeptemberében még 2033 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket és 1737 egység Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek 790 millió forint értékben fizettek SZÉP-kártyával a szálláshely- és kapcsolódó szolgáltatásokért - a KSH gyorsjelentése szerint.
Kínlódnak a wellness hotelek
Szeptemberben 30 gyógyszálloda és 163 wellness-szálló működött. Míg a gyógyszállodáknál az összes vendégéjszakák száma (leginkább a belföldiek hatására) 5 százalékkal mérséklődött, a wellness-szállókban viszont közel 20 százalékkal növekedett. A szobák kapacitáskihasználtsága szeptemberben a gyógyszállóknál kedvezőbben alakult (71%), miközben a wellness-szállodák átlag alatti foglaltságot értek el (52%). A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára a gyógyszállóknál 13 800 forint, a wellness-szállóknál 15 100 forint volt.
Még mindig bővül a kapacitás
Magyarországon 2012. szeptember 30-án 2819 kereskedelmi szálláshely működött, ezen belül 952 szálloda 56 ezer szobával, 1009 panzió 11 ezer szobával működött. A szállodákban szeptemberben 428 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azonos időszakában. Budapesten a vizsgált időszakban 184 szálloda működött, ezek kapacitása közel azonos volt, mint 2011-ben. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma országosan 858 volt.
Budapesten a vendégforgalom összességében 9,8 százalékkal nőtt – a külföldivendég-forgalom dinamikus növekedésének eredményeképpen – miközben a belföldivendég-éjszakák száma jelentősen (12%) visszaesett. A vendégforgalom jelentős részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára szeptemberben 9900 és 37 700, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 6300-31 000 forint között alakult, ami 35–133, illetve 22–109 eurónak felelt meg.
Eddig jó, de...
Az esztendő első 9 hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken 4,1, a szállodákban 7,7 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma a tavalyi adatokhoz képest. Az árbevétel 7, illetve 8,5 százalékkal emelkedett. A szektorban ugyanakkor a foglaltság éves összevetésben 3,3 százalékos javulása ellenére is mindössze 48,6 százalék volt átlagosan a január-szeptemberi időszakban, a 50 százalékos kritikus határ alatt ragadt tehát a július-szeptember kedvező adatai után is.