A megtakarítási számlák fő funkciója már nem a kamatozás
A megtakarítási számlákat annak idején arra a célra találták ki, hogy egyfajta átmenetet képezzenek a látra szóló bankszámlák és a lekötött betétek között. Tehát a csökkentett kamatért cserébe egy, a betétlekötésnél rugalmasabb takarékoskodási lehetőséget kínáljanak.
Idővel szinte minden bank kialakította a maga megtakarítási számla konstrukcióját. Ezek általában díjazták a havi rendszeres megtakarítást a kamatozásban, a pénzkivételeket pedig büntették, de még így is jóval a bankszámlák kamata feletti kamatot kínáltak, valójában ugyanúgy látra szólóan.
A számlatulajdonosnak csak annyi volt a dolga a magasabb kamatért cserébe, hogy az éppen nem használt pénzeit átvezette a bankszámlájáról a megtakarítási számlájára.
Aztán, ahogy minden betétkamatnak, a megtakarítási számlák kamatának is keresztbe tett a 2010-es években egyre csökkenő infláció és jegybanki alapkamat.
Amikor azonban 2021-től vágtázásba kezdett az infláció, a megtakarítási számlák kamatai nem követték a pénzpiaci mozgást, így rekord alacsony szinteken maradtak, ahogy a lekötött betétek kamatai is.
"Ezért a megtakarítási számlák fő funkciója nem a magasabb kamatozás lett, hanem az, hogy a számlatulajdonos ide áttehette azokat a pénzeit, melyeket valamilyen rövid távú megtakarításnak szánt. Ezzel nem kell kerülgetnie ezeket a pénzeket a bankkártyával elérhető bankszámláján, amelynek a napi pénzügyek fedezetének biztosítása a feladata, emellett az elkülönítés biztonsági célokat is szolgál. A megtakarítási számlán lévő pénz ugyanis egy esetleges bankkártyacsalás esetén nem érhető el" - mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.