Többen terveznek beruházást idén, mint tavaly ilyenkor: a tavalyi 53 százalékhoz képest idén 67 százalék tervez fejlesztést a következő 1 éven belül akár pályázatok elnyerése nélkül, 8 százalék mondta azt, hogy csak akkor hajt végre beruházást, ha ahhoz támogatást kaphat. A cégek 25 százaléka pedig egyaltalán nem tervez beruházni 2026-ig.
Magukra hagyott vállalkozások
Gazdasági válság esetén a megkérdezettek többsége, 68 százalék válaszolta azt, hogy nem számít semmilyen kormányzati beavatkozásra. 25 százalék bér- és járuléktámogatásban, adókedvezményekben reménykedik.
Míg tavalyelőtt a cégek 83 százaléka rendelkezett válságtervvel, tavaly pedig 32 százaléka, addig idén ez az arány 25 százalékra csökkent, ez összefügg azzal, hogy idén óvatosan talán optimistábbak a vállalkozások a saját jövőjüket illetően, persze ez a helyzet törékeny, nagyban függ a világgazdasági folyamatoktól – jegyezte meg Bagdi Lajos.
De, azért más módon készülnek egy lehetséges válságra; 17 százalék elhalasztja a beruházásait, 16 százalék több készpénzállományt tart, 8 százalék a foglalkoztatotti létszámot tervezi csökkenteni.
Kevesebben élnek adókedvezményekkel
A felmérés rákérdezett a korábban igénybe vett adókedvezményekre.
A tavalyi 42-ről 17 százalékra csökkent azok aránya, akik nem éltek semmilyen adókedvezménnyel az elmúlt évben. Ez egyfajta adótudatosságot is jelenthet a Niveus partnere szerint. De tapasztalatai szerint még mindig sok vállalkozás van, amelyik nem él minden – a törvényi keretek nyújtotta – lehetőséggel.