A globális szakemberhiány immár ötödik éve folyamatosan nő. A különböző iparágak számára egyaránt nehézséget okoz a megfelelő ember megtalálása és megtartása, ami kihat a gazdasági növekedésre és hatékonyságra. A Hays felmérése szerint az utóbbi években 14 százalékkal növekedett a szaktudáshiány Európa-szerte, ezzel nehéz helyzetbe hozva a vállalatokat. A bérek fölötti nyomás a képzett szakemberek körében is nőtt, hiszen a munkáltatók kénytelenek növelni a béreket annak érdekében, hogy a megfelelő munkaerőt maguknál tartsák – ez derül ki a 2016-os Hays Global Skills Indexből, amelyet az Oxford Economics-kal közösen készített a vállalat. A „The Global Skills Landscape – a complex puzzle” című felmérés 33 ország munkaerő-piaci elemzését tartalmazza.
„Az idei tanulmány rávilágít arra, hogy a kormánynak nagy szerepe van a munkaerőpiac gördülékeny működésében. Több pozitív példát is láttunk arra, hogyan élesztette újjá a munkaerőpiacot az adott piacra jellemző probléma felismerése és annak megfelelő kezelése. Ha egy iparág nincs birtokában a megfelelő szakembereknek, nem működhet hatékonyan. Annak érdekében, hogy a globális gazdasági kilátások továbbra is jó irányba haladjanak, nem hagyhatjuk, hogy ez történjen” – véli Alistair Cox, a Hays vezérigazgatója.
Itthon is egyértelmű, hogy béremelés nélkül egy idő után egyszerűen nem lesz, aki dolgozzon. A Piac & Profit konferenciáján megszólaló szakemberek szerint ez a HR-szakma hibája is. Lehetett látni, hogy nagy baj lesz, a HR-szakma mégsem reagált megfelelően. A kormány járulékcsökkentést ígért a béremelések támogatásához, Varga Mihály friss bejelentése szerint 2-3 évre elhúzott járulékcsökkentés valósulhat meg, összekapcsolódva egy olyan rendszerrel, amely a bérnövekedéshez ad többlettámogatást a járulékcsökkentésen keresztül.
A teljes elemzést itt találja.