A kormányok tehetnek a munkaerőhiány ellen

Egyre súlyosabb a globális szakemberhiány. A Hays friss elemzése szerint néhány év alatt 14 százalékkal nőtt a szaktudáshiány Európában. Hogy bért kell emelni, az nem kérdés, de a kormányok tehetnek a legtöbbet a megoldásért.

A globális szakemberhiány immár ötödik éve folyamatosan nő. A különböző iparágak számára egyaránt nehézséget okoz a megfelelő ember megtalálása és megtartása, ami kihat a gazdasági növekedésre és hatékonyságra. A Hays felmérése szerint az utóbbi években 14 százalékkal növekedett a szaktudáshiány Európa-szerte, ezzel nehéz helyzetbe hozva a vállalatokat. A bérek fölötti nyomás a képzett szakemberek körében is nőtt, hiszen a munkáltatók kénytelenek növelni a béreket annak érdekében, hogy a megfelelő munkaerőt maguknál tartsák – ez derül ki a 2016-os Hays Global Skills Indexből, amelyet az Oxford Economics-kal közösen készített a vállalat. A „The Global Skills Landscape – a complex puzzle” című felmérés 33 ország munkaerő-piaci elemzését tartalmazza.

„Az idei tanulmány rávilágít arra, hogy a kormánynak nagy szerepe van a munkaerőpiac gördülékeny működésében. Több pozitív példát is láttunk arra, hogyan élesztette újjá a munkaerőpiacot az adott piacra jellemző probléma felismerése és annak megfelelő kezelése. Ha egy iparág nincs birtokában a megfelelő szakembereknek, nem működhet hatékonyan. Annak érdekében, hogy a globális gazdasági kilátások továbbra is jó irányba haladjanak, nem hagyhatjuk, hogy ez történjen” – véli Alistair Cox, a Hays vezérigazgatója.

Itthon is egyértelmű, hogy béremelés nélkül egy idő után egyszerűen nem lesz, aki dolgozzon. A Piac & Profit konferenciáján megszólaló szakemberek szerint ez a HR-szakma hibája is. Lehetett látni, hogy nagy baj lesz, a HR-szakma mégsem reagált megfelelően. A kormány járulékcsökkentést ígért a béremelések támogatásához, Varga Mihály friss bejelentése szerint 2-3 évre elhúzott járulékcsökkentés valósulhat meg, összekapcsolódva egy olyan rendszerrel, amely a bérnövekedéshez ad többlettámogatást a járulékcsökkentésen keresztül

A teljes elemzést itt találja.

„Feszes” a magyar piac
A Hays Global Skills Index egy 0–10-ig terjedő skálán osztályozza az országokat az adott munkaerőpiacon lévő nyomás alapján. A pontszám hét súlyozott érték alapján jön létre, amelyek mindegyike más munkaerő-piaci dinamikát takar (pl. oktatási szint, rugalmasság, bérnyomás). A magyar munkaerőpiac 2016-ra számított értéke 6.1.
Az 5.0 fölötti értékelés azt jelzi, hogy az adott munkaerőpiac „feszesebb” az átlagosánál. Az 5.0 alatti érték pedig arra enged következtetni, hogy a munkaerőpiac „lazább” az átlagosnál. A hét munkaerő-piaci mutató jelentősen eltérhet egymástól, ezzel kiemelve az adott piacra jellemző dinamikát és nyomást.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo