A napelemes kisvállalkozók iparági egyesülete a MANAP nyílt levele címében kőkeményen fogalmaz: tönkreteszi a magyar napelemes kisvállalkozásokat a pályázatok kifizetési modellje. Az egyesület elnöke szerint a kormány válságba taszítja az ágazatot.
A jelenleg futó új pályázat ugyan a lakosság körében rendkívül népszerű és a pályázók viszonylag gyorsan „túljegyezték" azt, a sikert iparági szempontból erősen beárnyékolja a pályázat finanszírozási modellje, ami a napelemes iparágban szerkezeti válságot okoz.
A kormány az egyesület szerint menekül az előfinanszírozástól, a vállalkozók gyors kifizetésétől.
A jelenlegi finanszírozási mechanizmus, amely a támogató szervezet által a projekt befejezését követő utólagos kifizetést jelenti közvetlenül a kivitelező részére, az ágazaton belül a legtöbb kisebb vállalat számára komoly pénzügyi feszültséget eredményez a jelenleg futó (Napenergia Plusz Pályázat) és a lezáruló félben lévő, de a kifizetések túlnyomó részénél még várakozó pályázatoknál is (lakossági 100 százalékos RRF pályázat).
Eddig mindössze csak ígéreteket kaptak a vállalkozók a kifizetések meggyorsítására, sőt legutóbb eltörölték a kifizetési határidőket is.
A késedelmes kifizetések jelentős pénzügyi terhet róttak és rónak jelenleg is a szektorban működő KKV-kra, ami nem egy esetben a tevékenységük befejezésével, vagy a cégek megszűnésével jár(t). A tagjaink körében végzett 2023. év végi felmérésünk azt mutatja, hogy tagvállalataink számára a legnagyobb kihívást a tavalyi évben az RRF-pályázat lassú kifizetései jelentették.