Az U.S. Geological Survey (USGS) adatai szerint a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) adja a világ kobalttermelésének 74 százalékát. Bár a fém nagy mennyiségben megtalálható a világ más részein, például Ausztráliában, Európában és Ázsiában, messze az afrikai nemzet rendelkezik a legnagyobb tartalékokkal. A becslések szerint a világ 11 000 000 tonnányi készletéből 6 000 000 tonna a KDK-ban található.
A KDK-ban bányászott kobalt körülbelül 20 százaléka kisméretű kézműves bányákból származik, amelyekben a gyermekmunka általánosnak nevezhető. A fém kitermelését ezért heves viták kísérik. Kongó történelmét egyébként is a konfliktusok, politikai felfordulások és az instabilitás hosszú története jellemzi. Az ország a világ egyik legszegényebb állama.
A teljes kobaltpiac 40 százalékát az elektromos járművek jelentik. Kína a világ vezető kobaltfogyasztója. Az érc 87 százalékát a lítium-ion akkumulátoripar használja fel.
Az Egyesült Államokban az elfogyasztott kobalt 50 százalékát szuperötvözetekben alkalmazzák, főként repülőgépek gázturbinás hajtóműveiben.