A kínai gazdasági növekedés finanszírozása válaszúthoz érkezett

Az elmúlt évtizedben a kínai kötvénypiac az Egyesült Államok után a második legnagyobb lett a világon. A vállalati és államadósság gyors növekedése összhangban van a növekvő kínai gazdaság igényeivel.

Az adósságfinanszírozás módja sok éven át megfelelő volt a növekvő gazdaság igényeinek kielégítéséhez és Kína magas szintű belföldi megtakarításai ehhez kellő garanciát nyújtottak. A kötvénypiac azonban továbbra is bővül Kínában anélkül, hogy ösztönözné a gazdasági növekedést. Aggodalomra ad okot, hogy a kínai kötvénypiac egyedi jellemzői – különösen az önkormányzati adósság és az állami tulajdonú vállalatok túlméretezett jelenléte – megnehezítik a tőke hatékony működését. Az S&P Global Ratings elemzőinek jelentése „Kína kötvénypiaci reformjai kulcsfontosságúak a kisebb adósság melletti növekedéshez” általánosságban vizsgálja a kínai kötvénypiac változásait.

Merre menjen a jüan?
Merre menjen a jüan?
Fotó: privatbankar.hu

Az S&P Global szerint a nem pénzügyi szektor adósságának GDP-hez viszonyított aránya Kínában 2007 körül, a globális pénzügyi válság kezdete körül kezdett emelkedni. Ebben a helyzetben a politikai döntéshozók a gazdasági növekedés fenntartására, védelmére összpontosítottak. Így az adósság növekedése Kínában kiugró a többi fejlődő piachoz képest.

A kínai gazdaság növekedési szakaszában az elmúlt 25 évben az adósságmenedzselés megfelelő módja volt a gyors iparosodáshoz és az urbanizálódó népesség infrastruktúrájának kiépítéséhez. A kérdés, hogy az infrastrukturális kiadások elérték-e azt a pontot, ahol már csökken a megtérülés. Kína összadóssága nő, de a piaci vállalatokhoz jutó adósság aránya nagyrészt statikus maradt. Ez azt jelenti, hogy az államadósság és az állami vállalatok hiteleinek aránya megnőtt.

Véleményvezér

Titkosak a kormány és a plakátcégek szerződései

Titkosak a kormány és a plakátcégek szerződései 

A közpénzek felhasználásának átláthatósága alapvető közérdek lenne.
Bécs újra fityiszt mutatott Lázár Jánosnak

Bécs újra fityiszt mutatott Lázár Jánosnak 

Egyedül a bécsi környezetet éri némi kritika.
Suttyomban emelgeti az árait a Meki

Suttyomban emelgeti az árait a Meki 

Csendben kúsznak felfelé az árak.
Ezért irtó drága a zöldség és a gyümölcs Magyarországon

Ezért irtó drága a zöldség és a gyümölcs Magyarországon  

Két ábra mutatja, hogy az európai országokban hogyan változott a zöldségek és gyümölcsök ára 2014 és 2023 között.
Szenzáció a magyar költségvetésben

Szenzáció a magyar költségvetésben 

Meglepő számok a nyugdíj költségvetési sorain.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo