Kína mára nagyon megelőzte az Egyesült Államokat a természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) PhD-képzésben, 2022-ben több mint 50 000 STEM doktorátust adtak ki, ami több mint kétszerese a 2007-es számnak – amikor először lehagyta a távol-keleti ország az USA-t.
Míg Kína folyamatosan bővítette az egyetemekbe és a kutatásba történő állami beruházásokat, az Egyesült Államokban lassabb növekedés tapasztalható, a STEM PhD kibocsátás mindössze 41 százalékkal nőtt ugyanebben az időszakban. Ráadásul a vezető intézmények, köztük a világhírű egyetemek, mint a Harvard, szövetségi finanszírozását a közelmúltban befagyasztották.
A Biztonsági és Feltörekvő Technológiai Központ szerint Kína várhatóan kétszer annyi STEM PhD fokozatot ad ki, mint az Egyesült Államok 2025-ben.
Ez a növekvő különbség a globális versenyképesség változását jelzi, ami jelentős következményekkel jár a jövőbeli innovációra olyan területeken, mint a mesterséges intelligencia, a félvezetők és a tiszta technológia.
Kína már most is igyekszik felzárkózni az Egyesült Államokhoz a kulcsfontosságú technológiai mutatókban, mint például a mesterséges intelligencia modell teljesítménye.