Halvány exportnövekedés, szerény importbővülés, s ennek eredőjeként külkereskedelmi termékforgalom mérsékelt emelkedése jellemezte a júliust a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint.
Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
A kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,8 százalékkal nőtt a bázisszinthez képest. Továbbra is élénk volt a járműgyártáshoz kapcsolódó termékek (közúti jármű, energiafejlesztő gép és berendezés) mindkét irányú forgalma, valamint a híradás-technikai termékkör importvolumene.
Húz már a Mercedes, csak nem látszik
Az ipari termelés júliusi adataiban a Mercedes gyár üzembe állása már már tetten érhető volt, ám ennek hatása egyelőre nem volt képes ellensúlyozni az egyéb területek visszaesését.
Az esztendő első hét hónapjában a kivitel volumene 3,3, a behozatalé 1,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A 2012. január–júliusi kivitel értéke 13 709 milliárd forint (46,5 milliárd euró), a behozatalé 12 508 milliárd forint (42,4 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1200 milliárd forintot (4,1 milliárd eurót) tett ki, 47 milliárd forinttal többet – az árfolyamváltozás következtében 193 millió euróval kevesebbet –, mint 2011 azonos időszakában.
A termékforgalom forintban mért árszínvonala az exportban 6,9, az importban 9,0 százalékkal emelkedett, a cserearány 1,9 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz képest 19,4, az euróhoz mérten 9,3 százalékkal gyengült.
Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 2012 január és július között 3,3, az onnan érkező behozatalé 4,5 százalkkal volt több, mint egy évvel korábban. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 69 milliárd forinttal romlott.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene – az uniós forgalommal azonos mértékben – 3,3 százalékkal bővült, az importé 4,2 százalékkal elmaradt a bázistól. A külkereskedelmi mérleg hiánya 371 milliárd forint volt, 116 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.