A Moody's becslése szerint a munkaviszonyban álló izraeli lakosság 8 százalékát hívták be katonai szolgálatra, de a hitelminősítő hangsúlyozza, hogy ennek önmagában nem lesznek szükségszerűen adósminőségi kihatásai. Az izraeli gazdaság a múltbeli konfliktusokból viszonylag gyorsan kilábalt, és dinamizmusát alátámasztja a sokszínű magas technológiájú szektor, amely a növekedés fő hajtóereje.
A jelenlegi konfliktus azonban súlyosabb az elmúlt néhány évtized hasonló epizódjainál, és emiatt megvan a kockázata az erőforrások átirányításának, a beruházások visszaesésének és a bizalom szertefoszlásának, e tényezők pedig gyengíthetik az izraeli gazdasági kilátásokat - áll a Moody's pénteki londoni elemzésében.
A héten egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings negatív figyelőlistára vette Izrael devizában és helyi valutában fennálló hosszú futamú szuverén adósságállományának "A plusz", illetve a rövid távú kötelezettségek "F1 plusz" besorolásait, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a Hamász támadása nyomán megnövekedtek a konfliktus kiszélesedésének kockázatai.
A Fitch gyakorlatában a negatív figyelőlista a negatív osztályzati kilátásnál számottevően erőteljesebb jelzés a leminősítés valószínűségére.
A Fitch Ratings hangsúlyozta: jóllehet a nagymértékű eszkaláció nem tartozik alapeseti előrejelzési forgatókönyvei közé, de ha mégis bekövetkezik, ez az izraeli katonai kiadások emelkedésével, infrastrukturális létesítmények megsemmisülésével, valamint a fogyasztói és a befektetői hangulat tartós változásával járna, és így az izraeli adósságmutatók komoly romlását okozná.
(MTI)