A gyengébb forint is megdobja az árakat

Tovább gyorsult az infláció, éves szinten 3,8 százalékos volt az októberi infláció, szeptemberhez képest pedig 0,5 százalékkal nőttek az árak. Az idén az éves átlagos infláció 3 százalék lehet, jövő márciusban pedig 4 százalékon tetőzhet a mutató. Az infláció gyorsulásában a lakossági fogyasztás mellett a gyengébb forint is szerepet kaphatott.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Októberben 3,8 százalékos volt az éves infláció, ami egyrészt többéves csúcsot és gyorsulást jelent. Augusztusban és szeptemberben ugyanis 3,4, illetve 3,6 százalékkal nőttek az árak.

„Az októberi adat minimálisan meghaladja a várakozásokat, a piac ugyanis 3,7 százalékos tempót várt” – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A szakember szerint az éves inflációt az üzemanyagdrágulás mellett a dohánytermékek árának emelkedése húzta fel elsősorban. Havi szinten 0,5 százalékos volt az áremelkedés, ez pedig főként a ruházati cikkek, a dohánytermékek és az üzemanyagok drágulásával magyarázható.

Kép: Pixabay

Németh Dávid kiemelte, hogy az inflációs folyamatokat pontosabban bemutató, a változékony élelmiszer-, üzemanyag- és hatósági árak nélkül számolt éves maginfláció is gyorsult, a szeptemberi 2,4 százalékról 2,6 százalékra. Az inflációs adatok arra utalnak, hogy a korábbinál gyengébb forintárfolyam is szerepet játszik a gyorsulásban, például a ruháknál vagy éppen a tartós fogyasztási cikkeknél is lehet hatása.

Idén száguld, jövőre a fékre tapos a magyar puma
Várhatóan egy százalékkal visszaesik a magyar gazdasági növekedés üteme 2019-ben, az idén viszont régiós összevetésben is kiugróan magas lesz a GDP-emelkedése – derül ki a GKI Gazdaságkutató legfrissebb prognóziásból.
„Az új kollekciók, termékek piacra dobása miatt minden év őszén van egy növekedés ezeknél, de idén szeptemberben és októberben az egy évvel korábbit meghaladó áremelkedés volt. Emiatt valószínűsíthető, hogy a gyengébb árfolyam már befolyásolta az árakat. Ha elfogynak a meglévő készletek, az új termékeket gyengébb forintárfolyamon szerzik majd be a kereskedők, tehát ez a felfelé mutató kockázat a következő időszakban is fennmarad” – fogalmazott a szakértő.

Szintén felfelé mutató inflációs kockázatot lehet látni a béreknél, ugyanis a szolgáltatások ára nem csak a fokozott lakossági kereslet miatt emelkedik, hanem azért, mert a szolgáltatók részben érvényesítik az árakban a magasabb fizetéseket. „Mivel az idei bértárgyalásokról eddig megjelent információk alapján jövőre is tempós emelkedés várható, ezért ez a béremelkedés is hozzájárulhat az árak emelkedéséhez” – mondta a K&H szakembere.

Németh Dávid szerint idén decemberben 3,8 százalékos infláció várható, a pénzromlás éves átlagban pedig 3 százalék körül lehet, ami megfelel a jegybank inflációs céljának. Jövőre várhatóan márciusban ér a csúcsra az inflációs mutató, akkor 4 százalék körüli szintre van kilátás, 2019 egészében pedig 3,4 százalék körüli tempóra lehet számítani.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo