Októberben az MKB Bank „MKB Dialóg” válaszadó közösségében a történelmi csúcsokat döntő üzemanyagárak kapcsán online felmérést készítettek arról, hogyan érzékelik a fogyasztók, köztük a vállalkozók az energiaárak emelkedését. Kiderült, hogy a vállalkozók 65 százaléka beépíti áraiba a növekvő energiaköltségeket - számol be a danubecapital.hu.
A portál emlékeztet, hogy az eddigi történelmi csúcs 2012 áprilisában volt, amikor egy liter benzin átlagosan 454 forintba került a magyar kutakon; 2021-ben pedig sorra dőltek meg a ,,magassági” rekordok. Rekord magas benzinárak, történelmi magasságokba emelkedett energiaárak és jelentősen növekvő infláció.
A benzin és a dízel árának emelkedése érzékenyen érinti a lakossági fogyasztókat, így az üzemanyagok árának kritikusan magas emelkedéséről számol be a válaszadók több mint fele. Jelenleg az egyéb energiaárak világpiaci változását hazánkban a lakossági fogyasztók nem igazán érzékelik, hiszen azok hatóságilag szabályozottak. Kutatásuk szerint azon válaszadók sem érzékelik még a földgázárak emelkedését, akik egyúttal vállalkozók is, tehát nem limitált árat fizetnek az energiáért - közölte a portál.Az energiaárak emelkedése nagy valószínűséggel tovább hajtja az infláció emelkedését, ami 2021 áprilisa óta már így is kiemelkedően magas (a tolerancia sáv feletti). Az üzemanyagárak – és így közvetve az energiaárak drasztikus emelkedése – a háztartások esetében hatással van a vásárlóerőre. A magas energiaárak és a magas infláció miatt tovább növekvő élelmiszerárak miatt jelentősen csökkenhet a lakossági kereslet - vetítette előre a felmérés eredménye alapján a danubecapital.hu.
„Milyen üzemanyagáraknál van a lélektani határ, ahol letesszük az autót?” - tették fel a kérdést. Azt tapasztalták, hogy a válaszadók negyede 500 forint/liter üzemanyagárnál letenné az autóját, azaz a jelen helyzetben már változtatna (a kérdőív lekérdezése pillanatában még 500 forint alatt volt az üzemanyag ára - a szerk.). A kutatás időpontjában a válaszadók ötöde mondta, hogy már az akkori árak is változtatásra kényszerítik.Ugyanakkor a válaszadók 18 százaléka nyilatkozta azt, hogy akármennyi is lesz az üzemanyag ára, ki fogja fizetni. A kérdőívet kitöltők 26 százaléka még nem tudta, hogyan reagál majd az egyre növekvő üzemanyagárakra.