A kedden a KSH által publikált 6,7 százalékos éves, júliusi fogyasztói ár növekedése bár kissé meghaladta a piaci konszenzust, ám nagyobb meglepetést nem okozott. Németh Dávid, az ING Bank elemzője váratlannak nevezte azonban, hogy a piaci szolgáltatások területén nem indult meg dezinflációs folyamat, sőt erősödik az inflációs nyomás. Ez a maginfláció 6 százalékra emelkedő szintjében is tükröződik.
Kedvezőnek nevezte ugyanakkor az elemző a tartós fogyasztási cikkek árának csökkenését hozzátéve, hogy az erős forintárfolyam várhatóan pozitív meglepetést okoz a ruházati termékek őszi áralakulásában, amikor az új kollekciók megjelennek. A hatósági árak emelkedése várható volt, akár csak a feldolgozatlan élelmiszerek árának csökkenése - tette hozzá.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője kedvezőtlennek nevezte a dezinfláció lassulását és azt, hogy a fogyasztói árak növekedése beragadt a magas, 6,6 százalékos szint körül. A gázáremelések "bekódolják", hogy továbbra se csökkenjen jelentősen az infláció. Az elemző szerint év végéig nem mérséklődik 6 százalék alá a pénzromlás üteme, év végén 6 százalék lehet, az év egészében átlagosan 6,7 százalék. Ez Török Zoltán szerint komolytalanná teszi az idei kamatcsökkentési várakozásokat, a jegybank legkorábban jövőre lazíthat a monetáris szigoron.
Az MKB Bank elemzői szerint a csökkenő üzemanyagárak miatt az infláció a korábbi várakozásukhoz képest mintegy 0,2 százalékponttal kisebb lehet a következő 12 hónapban. A többi feltételezésük megváltoztatására azonban a júliusi adatok nyomán nincs szükség.
Az idén októberben és jövő januárban továbbra is újabb 10-10 százalékos gáz áremeléssel számolnak az MKB elemzői, mivel a hazai gázárak jellemzően háromnegyed éves késéssel követik az olajárak mozgását. A kőolajárak folytatódó csökkenése esetén politikai okokból elképzelhetőnek tartják, hogy a januári emelés kisebb lesz.
Az elemzők szerint a lassuló, visszaeső európai növekedés hatására a magyar növekedés is kisebb lesz, mint korábban várták, s a következő másfél-két évben arra számítanak, hogy a potenciálistól elmaradó növekedés továbbra is megakadályozza a bérek elszaladását és az infláció drasztikus emelkedését.
A tartósan erős forintárfolyam a következő negyedévekben is az árak mérsékléséhez vezet az ipari termékeknél. Mindezek nyomán az idei évre átlagosan 6,3 százalékos, év végén 5,1 százalékos inflációt várnak, míg jövőre 3,9 százalékos átlagos és 3,3 százalékos év végi inflációra számítanak a bank elemzői.