A vendégforgalom az előző év azonos időszakához hasonlóan alakult, az átlagos tartózkodási idő (3,1 éjszaka) nem változott. A szállodák szobafoglaltsága 48%-os volt január–novemberben. A Magyar Nemzeti Bank által publikált előzetes fizetési mérleg adatok szerint az idegenforgalomból származó 4 milliárd euróbevétel 18,6%-kal haladja meg az egy évvel ezelőttit.
Az első 11 hónap folyamán 2,9 millió külföldi vendég több mint 10 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. Ez 2%-os növekedést jelent mind a vendégek, mind pedig a vendégéjszakák számát tekintve a tizenkét hónappal ezelőtti értékekhez képest. Január–novemberben a külföldivendég-forgalom 70%-a realizálódott a szállodákban, ahol 3%-os növekedés figyelhető meg. Az első tizenegy hónapban az egy-, kétcsillagos szállodákban, a turistaszállókban és az üdülőházakban csökkent a vendégéjszakák száma, növekedést a három- és ötcsillagos szállodák értek el. Október, illetve november hónapban a szállodák külföldivendég-forgalma 2, illetve 5%-kal visszaesett a tavaly októberihez és novemberihez képest. Ezen belül a tizenegyedik hónapban az ötcsillagos házakban
25%-kal, a kétcsillagos egységekben 30%-kal, az egycsillagos szállodákban pedig 10%-kal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a külföldi állampolgárok, mint az előző év novemberében.
Az Európai Unióból érkezők töltötték el a külföldi vendégéjszakák 72%-át. A legfontosabb küldő országokból a tavalyihoz hasonlóan alakult vagy emelkedett a vendégéjszakák száma. Ázsiából továbbra is dinamikus növekedés tapasztalható, amiben jelentős szerepe van annak, hogy az Izraelből érkezők mintegy 48%-kal több vendégéjszakát töltöttek el. Az amerikai országokból az októberi csökkenő tendencia folytatódott, novemberben 26, az első tizenegy hónapban 8%-os vendégéjszaka-visszaesést mértek.
A kereskedelmi szálláshelyeken a belföldi vendégek száma az első tizenegy hónapban a tavalyihoz hasonlóan alakult, meghaladta a 2,7 milliót. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 3%-kal csökkent. A belföldi forgalom fele jutott a szállodákra. A belföldivendég-forgalom az öt-, négy- és háromcsillagos szállodákban, valamint az ifjúsági szállókban és a kempingekben növekedett, a többi szállástípus esetén visszaesést tapasztaltak. Mind a külföldi, mind a belföldi szállodai vendégforgalom szezonálisan kiegyenlítettebbé vált a korábbi évekhez képest.
Január–novemberben országosan a szállodák az előző évihez hasonló, 48%-os kihasználtsággal működtek. A Balaton-parti szállodák szobafoglaltsága hasonló volt az országos átlaghoz, míg a budapestieké 10 százalékponttal meghaladta azt. Az ötcsillagos házak novemberben 55%-os szobakapacitás-kihasználtságot értek el, míg a tavalyi év ugyanezen hónapjában 64%-ot.
Az első tizenegy hónap folyamán a kereskedelmi szálláshelyek bevételei megközelítették a 141 milliárd forintot. Ez folyó áron 5%-kal több, mint a megelőző év hasonló időszakában. Ebből a szállásdíjbevételek 80,5, az egyéb bevételek pedig 27 milliárd forintot jelentettek, 2, illetve 9%-os emelkedést mutatva. A szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás együttes fogyasztóiár-indexe
január–novemberben 113,9% volt, vagyis a forgalom volumene nem érte el az egy évvel korábbit.
Egy külföldi vendégéjszakára 6000, egy belföldire 2600, átlagosan 4600 forint szállásdíjbevétel jutott.
Egy kiadható szállodai szobára a tavalyihoz hasonlóan, közel 1,8 millió forint szállásdíjbevétel jutott tizenegy hónap alatt úgy, hogy az ötcsillagos szállodákban ez a teljesítmény a szállodai átlag négyszerese volt.
November végéig 28,9 millió külföldi látogatót regisztráltak a határátkelőhelyeken, ami közel áll a tavaly ilyenkori értékhez. Az Európai Unióból 8,6 millió, 5%-kal kevesebb határátlépést jeleztek, mint tizenkét hónappal ezelőtt. November hónapban nagy mértékű visszaesést figyeltek meg az Európán kívüli területekről érkezők számát tekintve. Az USA-ból 22%-kal, Kanadából 9%-kal, míg Japánból
50%-kal érkezett kevesebb külföldi látogató, mint az előző novemberben. Az év utolsó előtti hónapjában 86 ezer, a tizenegy hónap során 1,3 millió külföldi határátlépőt regisztráltak a repülőtereken. Az utóbbi közel 20%-os visszaesést mutat az egy évvel korábbihoz képest.
Január–novemberben magyar állampolgárok 10,5 millió esetben lépték át az ország határait. A határátlépések száma 2%-kal nőtt. A határforgalom irányát tekintve átsruktúrálódás figyelhető meg. A forgalom közel felét az osztrák határszakasz bonyolította le. Ezen a határszakaszon a forgalom 4%-kal emelkedett, amelyben szerepet játszott a munkába járáshoz kapcsolódó napi ingázó forgalom is. A szlovén, horvát, jugoszláv és a román határátkelőhelyeken jelentősen visszaesett, míg az ukrán és a szlovák határszakaszon negyedével növekedett a forgalom, ami nem feltételenül az idegenforgalom fellendülésére utal.
5,6 millió vendég 2001-ben
Az év elejétől november végéig a kereskedelmi szálláshelyeken 5,6 millió vendéget, illetve 17,4 millió vendégéjszakát regisztráltak - derül ki a KSH legfrissebb adataiból.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.