A két ázsiai ország a világ nyersgumi termelésének több mint 20 százalékát "szívta fel" tavaly, s ez az arány a jövőben várhatóan tovább növekszik: Indiában évente 12 százalékkal nő a felhasználás, Kínában pedig azt várják az elemzők, hogy 2010-ban a világ gumitermelésének 33 százalékát fogják felhasználni. Kína már most is az élen jár a fogyasztásban, tavaly 4,4 millió tonna természetes és szintetikus gumit dolgoztak fel, megelőzvén az Egyesült Államokat és Japánt (3,1 millió, illetve 2 millió tonna). A belföldi termelés viszont nem jelentős Kínában, mindössze évi 500 ezer tonnát állítanak elő, amit egy öt éves kormányprogram részeként évi 750 ezerre terveznek emelni. Az import ezért folyamatosan bővül Kínában.
A kereslet növekedése miatt az árak folyamatosan emelkedtek az elmúlt öt évben, a növekedés mértéke meghaladta a 300 százalékot 2001 óta - jelenleg több mint 2 dollár egy kilogramm nyersgumi -, jelentős hasznot hozván a főbb termelőknek, Thaiföldnek, Indonéziának és Malajziának. Folyamatosan drágul a szintetikus gumi is, mivel azt nyersolajból állítják elő. Eközben a legfőbb termelő és exportőr, Thaiföld - amely a világ nyersgumi termelésének egyharmadát adja - tavaly 2,93 millió tonnát állított elő az egy évvel korábbi 2,97 millióval szemben a szárazság, illetve a szeparatisták erőszakos akciói miatt.
A második számú gyártó, Indonézia az idén a tavalyinál 7 százalékkal több, 2,4 millió tonnát fog várhatóan előállítani.
A londoni székhelyű IRSG szakmai szervezet szerint a világ nyers-és szintetikus gumi felhasználása 21,5 millió tonnára növekszik az idén a tavalyi 20,7 millióról. Tavaly a termelés 20,6 millió tonna volt.