Az adócsökkentés miatt megnövekedett fogyasztás következtében általános forgalmi adó-, és egyéb bevételek keletkeznek, tehát az intézkedés nem jelent 120 milliárd forintos rést a központi költségvetésben - mondta Lőcsei Tamás, a PWC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője az M1 aktuális csatornán csütörtökön.
Az adószabályok elfogadásáról szóló rövid összefoglalónkat itt olvashatja!
Mint azt korábban megírtuk, a személyi jövedelemadó kulcsa a jelenlegi 16%-ról 15%-ra csökken. A magánszemélyek jövedelmének nyelvén szólva ez azt jelenti, hogy 100 ezer forintonként 1000 forintot tudnak megspórolni önmagában az adókulcs változása miatt. (Kritikus nyilatkozatok szerint ez az egyes embereknek valójában nem sokat jelent, hasznosabb lett volna az ezt fedező 120 milliárdos költségvetési tételt az egészségügyi dolgozók béremelésére fordítani, ahol akár 50%-os emelést jelenthetett volna.)
Ha a béren kívüli juttatásokat vesszük például (úgy mint az Erzsébet-utalványt vagy a helyi bérletet), akkor a ténylegesen fizetendő közteher 1,19%-kal csökken (35,7%->34,51%). Az adókulcs csökkenése tehát minden embert és minden olyan társaságot pozitívan érint majd, amely olyan jövedelmet biztosít a dolgozóknak, amely után a társaságnak kell megfizetnie az adót.