A második kerület polgármestere, Horváth Csaba országgyűlési képviselő - aki megszervezője a vállalkozók és az önkormányzatok budapesti gazdaságfejlesztési fórumának - szinte naponta vállal fel eretnek elképzeléseket. A Duna alatti alagútrendszert igazi lehetőségnek gondolja a közlekedés feltételeinek javításában.
Pénz és várospolitikaPersze egy ilyen beruházás nem közlekedéstechnikai, nem műszaki, hanem alapvetően várospolitikai kérdés. Horváth Csaba ki is fejtette, miért. Sok évtizednyi időszakra ható politikai döntés azt határozni, hogy a főváros elterelje-e az autókat a belvárosból, vagy ha ezt nem teheti meg, akkor, ha lehet, kéreg alatt vezesse a közúti közlekedést, a városi belső forgalmat. A képviselő példaként hozott fel egy 400 ezer ember lakta német települést, ahol 2004-ben döntötték el: a teljes belvárosi úthálózatot lesüllyesztik a föld alá. A 126 milliárd forint értékű építkezéssel a felszín visszaalakul majd élhető, kényelmes várossá.
A német példából is kitetszik, nincs várospolitika, ha nincs pénz, ha nincsenek befektetések. Vajon a budapesti programhoz kötvények kibocsátásával akarnak-e, mernek-e forrást gyűjteni? Lesznek-e az üzleti világ számára jól "eladható" beruházások, olyanok, amilyenek Budapest-pártivá teszik a hazai tőkét, a regionális, az európai cégközpontok letelepítéséről döntő nemzetközi társaságokat?
Az országgyűlés képviselő válasza történelmi: Budapest mai arca legalább száz éve alakult ki. Annakidején stratégiai fejlődési pályára állították a fővárost, s pár évtized alatt el is érték, hogy egész Európa irigyelte a végeredményt. A város a működőképességének határához ért, s egyszerűen nem lehet későbbre halasztani a fejlődési potenciálokról, a közlekedési alternatívákról szóló döntéseket. Horváth Csaba szerint akkor járnak el helyesen, ha rövidesen befejezik a stratégiai tervezés legfontosabb részeit, majd pedig a "23 köztársaság és egy királyság" önkormányzati modellt teljes egészében korszerűsítik. Az organikus városi irányításnak és a régi-új közfejlesztési tanácsnak azután nyomban el kell indítania a Budapest-léptékű fejlesztéseket.
Kedvező klímaPersze nincs, nem lesz annyi pénz a büdzsében amennyire a fővárosnak szüksége lenne.
A legszerényebb becslések szerint is minimálisan 10-15 ezer milliárd (!) forint kell ahhoz, hogy minden fontosabb beruházás megvalósulhasson. Arra ma már kedvező a társadalmi és az üzleti klíma, hogy ha értékes célokat kínál Budapest, akkor téglajegyeket adhasson el a lakosságnak, befektetőket toborozzon a fejlesztésekhez. A főváros büdzséje az adófizető egy forintjához nyugodtan hozzászámolhat kettő-hármat a vállalkozói szektortól. Az eredményesen megvalósuló fejlesztésekkel nagyobb teljesítményre lesz képes a város, következésképp több adóbevétellel is számolhat. A századelőn senkinek nem okozott lelki traumát, hogy Budapest eladósodik, tudták, vonzóvá válik a város, s olyan munkahelyek, gyárak, innovációk valósulnak meg, amilyenek jóvoltából megtérül a befektetés.
#page#
Budapestnek máig ki nem kihasznált értéke, szimbóluma a Duna. Horváth Csaba szakértőkre hivatkozva ezért mondja, nincs nyüzsgő élet a folyó mentén, a két rakpart autós forgalma ellehetetlenít minden közösségi térfunkciót. A város alá süllyeszthető közlekedés tehát Budapestnek is segítségére lehetne. Ha Angyalföldtől egészen a Csepel-sziget északi csúcsáig megépülhetne egy alagút, hét-hét kilométer hosszan kaphatná vissza a rakpartokat a város, kialakíthatná a közösségi tereket éttermekkel, kávézókkal, plázsokkal s megannyi más, nyüzsgő életet oda varázsoló szolgáltatással. Az alagútrendszer tervezői "kilépőpontokról" is gondolkodnak, hogy megoldják a már most is haldokló térségek közlekedését. Az egyik kijárat a János-kórháznál lenne, a másik a déli Manhattannél, azaz a Csepel-sziget csúcsánál, a harmadik pedig az északi Manhattannél, a Vizafogó térségében.
A várospolitikus honatya elárulta, hogy az angyalföldi és csepeli végpontok közötti gerincalagutat ismert, adaptálható technológiával s egy eredeti elgondolás alapján, költségkímélő módon lehet megépíteni. Vácról, a cementgyárból, az ott előre legyártott alagútszelvényeket leúsztatják a Dunán a kivitelezés helyszínére. A nyolc-tíz pontra való elágazást már rendes alagútépítési technológiával készítenék el, de miután ezzel a pesti és budai oldalak közötti nagy forgalmú csomópontok köthetők össze, négy új híd építésével egyenértékű lenne a tervezett föld és víz alatti beruházás. Már ma is érdemes belegondolni, milyen közlekedési érték egy budapesti polgárnak, ha a János-kórháznál kezdődik számára egy olyan híd, amelyiken a Lehel térig zavartalanul autózhat. Az előre gyártott alagút kivitelezése nem tartana tovább két évnél.
Talán az NFT befogadjaA nyolc kilométernyi gerinchálózatot, a kilépőpontokkal együtt 18-20 kilométernyi alagútrendszert a készülő Nemzeti Fejlesztési Terv talán hajlandó lesz befogadni. Érdemes viszonyítani az alagúthálózat mai áron számolt költségeit egy már folyó beruházás árához, a 4-es metró vélhetően csaknem 400 milliárd forintba kerül, míg az alagúthálózatot körülbelül 200 milliárdból "megúszná" Budapest.
Teljes cikk a Piac és Profit szeptemberi számában.