1000 milliárd forint titokzatos nonprofitokkal

A hazánkban hivatalosan működő több mint 60 ezer nonprofit szervezet harmada-negyede nem működik, kvázi fantomizálódott. A szektor bevétele így is közelíti az ezermilliárd forintot, és hetven-nyolcvanezer embert foglalkoztat főállásban. Vajon mit csinálnak ezek a szervezetek, miből és hogyan gazdálkodnak, mennyire átlátható a tevékenységük, mekkora a kezükben lévő vagyon, és mire költik el pénzüket?

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nonprofit szervezetek fajtái
Egyesület: önkéntesen létrehozott, önkormányzattal rendelkező szervezet, amely az alapszabályban meghatározott célra alakul, nyilvántartott és legalább10 fős tagsággal rendelkezik, és céljának elérésére szervezi tagjai tevékenységét (1989. évi II. törvény és a Ptk. 61–64. §).  
Alapítvány: alapítója magánszemély, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság lehet. Céljainak megvalósításához pénzbeli hozzájárulással (alaptőke, kezdő vagyon), tartós és közérdekű célra hozható létre. Nyílt alapítvány esetén a későbbiekben bárki pénzbeli hozzájárulással csatlakozhat a közérdekű cél eléréséhez, ám ezzel nem válik alapítóvá (Ptk. 74/A–G. §).
Szövetség: önálló egyesületek és alapítványok által létrehozott további társadalmi szervezet, amely főszabályként az egyesületekre vonatkozó szabályok szerint működik (1989. II. törvény 13. §).
Országos sportági szakszövetség: önkormányzattal és nyilvántartott tagsággal rendelkező szervezet, amelyet a sportágban működő sportszervezetek hozhatnak létre (PTK 66. §). Köztestület: közfeladatot ellátó, önkormányzattal és nyilvántartott tagsággal rendelkező szervezet, amelynek létrehozását törvény rendeli el (PTK 65. §).

A civil, nonprofit szervezetek mára önálló, „harmadik szektor" státust vívtak ki maguknak az államigazgatási szervek és a gazdasági társaságok mellett. Ők is vásárolnak, és ők is igénybe vesznek szolgáltatásokat. A hazánkban hivatalosan létező nonprofit szervezetek közül több mint 23 ezer az alapítvány, és mintegy 38 ezer az egyesület, közülük azonban - a KSH becslései szerint - 10-20 ezer kvázi fantomizálódott: nem működik, vagy már felhagyott tevékenységével. A szektor bevétele 2007-ben így is meghaladta a 964 milliárd forintot, és több mint 78 ezer embert alkalmazott főállásban.

Mindenhol ott vannak

Sok vállalkozás ajánl fel pénzt vagy terméket adományként civil szervezetek megsegítésére, programjaik támogatására, több üzletember maga is tisztségviselő egy-egy ilyen szervezet vezetőségében. Tehetősebb magánszemélyek körében sem ismeretlen a közhasznú mecénáskodás, a magánadományozás, de a civil szektor az egyszázalékos felajánlásokból is komoly bevételre tesz szert. De az sem szokatlan, hogy egy nonprofit szervezetnek konkrét szolgáltatás igénybevételéért fizetünk: például az egyesületi fenntartásban működő kutyamenhelynek, alapítvány által üzemeltetett idősek otthonának, alapítványi magániskolának, ahol tandíj van vagy akár a szolgáltatást nyújtó horgászegyesületnek is csakúgy, mint az önsegélyező biztosító egyesületeknek.

Nehéz tehát azt mondanunk, hogy akár cég képviselőjeként, akár magánemberként nem kerülünk kapcsolatba a nonprofit szektorral. Indokolt tehát, ha tudni szeretnénk, pontosan milyen és mekkora szervezetről van szó, kik a vezetői, mit csinálnak, hogyan gazdálkodnak a rájuk bízott pénzzel, és milyen eredményeket tudnak felmutatni.

Legyünk körültekintők és kíváncsiak, amikor adományozunk! Hiszen ezt a kíváncsiságot az elmúlt évek botrányai csak alátámasztják: gondoljunk például a Gyermekrák Alapítvány körüli eseményekre, a Zuschlag-féle ifjúsági egyesületekre, a MÁV ÁBE csődjére, a Négy Mancs Alapítvány sokat vitatott tevékenységére vagy az Egymásért Egy-másért Alapítvány nemzetbiztonsági kötődésére.

Alapelv, hogy egy civil szervezet legyen megismerhető, átlátható, működési adatai nyilvánosak, hiszen közhasznú célokkal alapítják, mások pénzével gazdálkodik, tehát nem lehetnek titkai. Ez az elv azonban hazánkban csak korlátozottan tud érvényesülni.

Kétes átláthatóság

Valamennyi bejegyzett társadalmi szervezetről az illetékes megyei bíróság számítógépes - a www.birosag.hu oldalon keresztül bárki számára on-line elérhető - nyilvántartást és kartont vezet. Bár ez az elektronikus nyilvántartás nem közhiteles forrás, mégis lehetőséget ad a szervezet alapvető adatainak ingyenes megismerésére, hasonlóan a vállalkozások cégbírósági adatbázisból lekérhető adataihoz. Ám itt a nyilvántartott adatok köre, sajnos, eleve szűkebb, ráadásul csak az éppen aktuális állapotot tudjuk megismerni, a korábbi időszak adatait nem. Ahhoz, hogy megismerjük az alapítás körülményeit, az alapítók személyét, a bekövetkezett változások okát és bírósági átvezetését stb., be kell mennünk a bíróságra, és ki kell kérnünk betekintésre a szervezet aktáját. Azonban sokat ne reméljünk ettől sem, mivel a nyilvántartásban lévő adatok ellenőrzése az ügyészségen kívül senkinek nem feladata. Ha egy szervezet nem jelenti be a változásokat, az hivatalból aligha jut a bíróság vagy az ügyészség tudomására.

Másik nagy hiányossága a „civil cégadatbázisnak", hogy az elfogadott éves beszámolókat egyáltalán nem tartalmazza. A társadalmi szervezeteket ugyanis semmiféle jogszabály nem kötelezi arra, hogy éves beszámolójukat, közhasznúsági jelentésüket letétbe helyezzék. Pedig működésük és gazdálkodásuk alapvető adatait éppen ebből lehetne megismerni.

A másik lehetséges tájékozódási forrás a szervezetek saját honlapja lehet. Azt ugyanis a közhasznú szervezetekről szóló (1997. évi CLVI.) törvény kimondja, hogy amelyik közhasznú szervezetnek van saját honlapja, az ott köteles a közhasznúsági jelentését is közzétenni minden év június 30-áig, méghozzá bárki számára hozzáférhető módon <19. § (5) bekezdés>. Ám a civil szervezetek közel fele nem közhasznú szervezet, s amelyik mégis az lenne sem tesz mindig eleget e kötelességének. Nem beszélve arról, hogy nem is minden szervezetnek van saját honlapja.

Bújtatott profitgyárak

A „civil szervezet" elnevezés éppen arra utal, hogy ezek nem tartós nyereségszerzési céllal végzik tevékenységüket. A polgári törvénykönyv tiltja is, hogy egyesület, alapítvány elsődlegesen gazdasági tevékenység végzésére alakuljon. Ám az nem tilos, hogy egy civil szervezet - kiegészítő jelleggel - klasszikus vállalkozási tevékenységet is folytasson. Ezt viszont csak az alaptevékenységét nem veszélyeztetve végezheti, az elért nyereséget pedig semmilyen formában nem oszthatják fel, azaz osztalékfizetésre nincs lehetőség. Cserébe az állam adókedvezményeket, teljes személyi illetékmentességet, vámkedvezményt (közhasznú szervezetekről szóló törvény 6. §), egyszeres könyvvitel-vezetési lehetőséget, sajátos ingatlanhasználatot, tágabb reprezentációs keretet és egyéb kedvezményeket nyújt számukra.

Arról viszont nem rendelkezik a törvény, hogy a civil szervezet vállalkozási tevékenységének mértéke mekkora lehet, pedig a szervezet sokszor kifejezetten profitszerzés céljával nyújt szolgáltatásokat, végez területfejlesztési, bérbeadási, ingatlanhasznosítási, oktatási, tanácsadási, rendezvényszervezési vagy éppen projektmenedzsment-feladatokat, s teszi mindezt a saját hasznára, a közérdek kizárásával, a tagjait is kirekesztve. Az ilyen szervezetek a jövedelmező vállalkozásokéhoz kísértetiesen hasonló stratégiai tervezéssel, profi marketingeszközökkel, piaci árazási politikával, arculati elemekkel és kiváló ügyfélkezelési módszerekkel működnek, ez pedig igen messze van egy klasszikus, önszerveződő társadalmi szervezet belső működésétől.

Jól van-e ez így? Nem kellene a jogalkotónak szigorúbb feltételekhez kötnie a civilek vállalkozási tevékenységét? Gondoljunk bele: akarnánk-e olyan nonprofit szervezetnek adományt, támogatást nyújtani, amely bújtatva maga is vállalkozásként működik a piacon?

KÖZHASZNÚ STÁTUS
Közhasznú szervezet: a törvényben rögzített szervezetek kérhetik a közhasznúvá minősítést, ha eleget tesznek az e törvényben leírtaknak, és tevékenységük megegyezik a jogszabály által meghatározott 23-féle közcélú, közhasznú tevékenység legalább egyikével (1997. évi CLVI. törvény 2.§ ).
Kiemelkedően közhasznú szervezet: a feltételek megegyeznek a közhasznú szervezetéivel, de további kritérium, hogy olyan közfeladatot lásson el, amely alapesetben állami, önkormányzati feladat lenne (1997. évi CLVI. törvény 5. §).  
Közhasznú társaság: 2009. június 30-áig létező cégforma, olyan gazdasági társaság, amely a kft.-re vonatkozó szabályok szerint működött, de nyereség kifizetésére (osztalékfizetésre) nem volt lehetősége, azt a közhasznú alaptevékenységre kellett visszaforgatnia (Ptk. 57–60. §). Utóda a nonprofit gazdasági társaság.

Elporladó közhasznúság

1997-ben lépett hatályba a közhasznú szervezetekről szóló törvény, amely alapvetően az állami, önkormányzati feladatokat vállaló, a társadalom közvetlen hasznát szolgáló, széles körben szolgáltatni képes egyesületek, alapítványok, szövetségek és az akkori kht.-k közhasznúvá, illetve kiemelkedően közhasznúvá minősítésének rendjét és e szervezetek működését szabályozta. Elveit tekintve szigorú törvényről beszélhetünk, amely számos előírást, összeférhetetlenséget és tiltást vezetett be, amit anno ezeknél a szervezeteknél az alapító okiratokba, alapszabályzatokba is át kellett vezetni.

Mára a törvény számos célja és rendelkezése megkérdőjelezhetővé vált. Egyfelől nonprofit kft.-vé vagy zrt.-vé alakultak át a korábbi közhasznú társaságok: a gazdasági szervezeti formából világosan látszik, hogy ezek nyereségérdekeltségűek, csak éppen az elért hasznot nem osztják fel, hanem visszaforgatják a működésükbe. Másrészről 2010-ben számos adókedvezmény meg fog szűnni, így - valószínűleg - idén utoljára számolhatunk el közcélú adományaink után adókedvezményt a társasági, illetve a személyi jövedelemadóban. De megdőlni látszik az a korábbi várakozás is, hogy az önkormányzatok szerződéses, megbízásos jogviszonyban a feladataik egy részét átadják a közhasznú szervezeteknek: nem így történt, nem engedték ki a normatív támogatásokat a kezükből.

Végül felmerül a kérdés: egyáltalán, melyik társadalmi szervezet nem végez közhasznú tevékenységet? Hiszen, ha megnézzük a törvény értelmező rendelkezéseit, 23-féle jogcímen tud egy szervezet közhasznú minősítést szerezni <26. § c) bekezdés>. Ezek között az oktatás-ismeretterjesztéstől kezdve az egészségmegőrzés, a sport, az ifjúságvédelem és a bűnmegelőzés területén át az ár- és belvízvédelemig mindenfajta közérdekű tevékenységet megtalálunk. Nehéz olyan egyesületre, alapítványra lelni, amely a saját tevékenységével e kategóriák valamelyikébe ne tartozhatna bele. Így viszont a törvény nem igazán tud valódi kiemelkedést és pozitív diszkriminációt nyújtani a civil szervezetek sokaságából azoknak, amelyeket éppen jutalmazni próbált.

Milicz Ákos

A cikk megjelent a Piac és Profit magazin decemberi számában.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo