Vonzó a cégeknek az alacsonyabb rezsi

Folyamatosan „zöldülnek” a fővárosi irodák: öt évvel ezelőtt jelentek meg az első környezetvédelmi minősítéssel rendelkező irodaházak Budapesten, mára azonban már a fővárosi irodaterület 14 százaléka bír valamilyen zöld tanúsítvánnyal.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több épület rendelkezik zöld minősítéssel - Kép: SXC

A bővülés oka, hogy egyre nagyobb az igény a fenntartható irodákra, a bérlők számára az egyik fő vonzerőt az jelenti, hogy a minősített irodaházakban jóval alacsonyabbak lehetnek a rezsiköltségek. Ez nyáron különösen aktuális kérdés, ilyenkor ugyanis a hűtés, klimatizálás miatt az irodaházak áramfogyasztása a téli időszak duplájára növekszik - derül ki a Laurus Irodaházak és a Robertson Hungary ingatlan tanácsadó piaci kitekintéséből.

Egyre több a zöld irodaház Budapesten: míg 2012 végén még csak 18 épület rendelkezett valamilyen környezetvédelmi minősítéssel, ez a szám másfél év alatt 30-re emelkedett. (A régióban is nő a zöld irodaházak száma.) Ennek köszönhetően jelenleg már a modern irodaterületek 14 százaléka, azaz körülbelül hetede rendelkezik valamilyen környezetvédelmi minősítéssel. A hazai irodapiacon az első minősítéseket 2009-ben szerezték meg az épületek, és mind a mai napig versenyelőnyt kínál a bérleti piacon, ha rendelkezik minősítéssel egy ház. Az új ingatlanfejlesztéseknél pedig gyakorlatilag elvárás valamelyik minősítési rendszernek való megfelelés. Ezt jól mutatja, hogy a jelenleg épülő irodaházak mind minősíttetik magukat, valamint az utóbbi egy évben átadott épületek közül is az összesnek van, vagy folyamatban van a minősítése. (A magyar cégek taroltak tavaly ősszel a brüsszeli zöldiroda-versenyen.)

Alacsonyabbak a rezsiköltségek

„A budapesti zöldiroda-kínálat bővülése annak eredménye, hogy a bérlők részéről egyre nagyobb az igény a fenntartható irodákra. Számukra az egyik fő vonzerőt az jelenti, hogy a minősített irodaházakban jóval alacsonyabbak lehetnek a rezsiköltségek” – mondja Vuk Ágnes, a Laurus Irodaházak projektvezetője. Hozzáteszi: a keresletbővüléshez az is hozzájárul, hogy egyre több cégnél a vállalatirányítási előírások miatt csak minősített irodaházakat választhatnak székhelynek és irodának. A bérlők számára a környezetvédelmi és költséghatékonysági szempontokon túl marketingértékkel is bírhat, ha magas környezeti minősítésű irodákba költöznek. „Nemcsak a bérlők, hanem a fejlesztők és a bérbeadók számára is előnyös lehet a minősített irodaház. Egyrészt könnyebb bérlőket találni, másrészt a zöld irodák bérlőmixe is kedvezőbb összetételű lehet, hiszen általában biztos hátterű cégek alkotják” – jegyzi meg Vuk Ágnes.

Irodaválasztásnál is a gyomrunk vezet
A bérlőknek csupán 6-8 százalékát érdekli például egy irodaház zöld minősítése vagy környezetbarát megvalósítása, és csaknem 90 százalékuk dönt a megszokott módon inkább a helyszín alapján, a válaszadók fele pedig a bérleti díjat jelölte meg döntő tényezőként.
„A növekvő igényeknek köszönhetően egyre jellemzőbb az is a budapesti irodapiacon, hogy korábban épült irodaházakon valamilyen módosításokat vállalnak be, hogy utólagos minősítést szerezzen a ház” – hívja fel a figyelmet Tilki Róbert, a Robertson Hungary ingatlan tanácsadó cég ügyvezető igazgatója. Az utólagos korszerűsítésekkel ugyan jelentősen javulhat egy irodaház energiafogyasztása, környezetbarátabbá válhat az épület, de nem versenyezhetnek e tekintetben az eleve zöldnek tervezett komplexumokkal. Mint mondja: a kezdetektől a minősítést megcélzó épületek már a tervezőasztalon e szempontok figyelembe vételével készülnek, így például a tájolást, a homlokzat kialakítását, a szélcsatornákat, a beépített anyagokat, a légtechnikát, a világítást és az épület vízhasználatát is úgy alakítják ki, hogy minél kisebb legyen a környezeti terhelés. A nyári kánikulában előbbi tényezők lehetővé teszik az irodaházak gazdaságosabb hűtését, ami jelentős költségmegtakarítást is eredményezhet, figyelembe véve, hogy a nyári hűtési szezonban egy irodaház áramfogyasztása kétszer akkora is lehet, mint télen.

Ezek a legismertebb minősítések

A két legelterjedtebb környezetvédelmi minősítési rendszer az Egyesült Királyságból származó, 1990-ben kialakított BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assesment Method), valamint az Észak-Amerikából induló, 2000 óta létező LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Mindkét rendszer minősítése igényelhető már létező, valamint újonnan fejlesztett ingatlanokra. A BREEAM rendszerben külön-külön minősíthető maga az épület, az üzemeltetés és a szervezeti működés 5 fokozatban. A LEED minősítés 4 fokozata az egész rendszert együttesen vizsgálja, így figyelembe veszi az épületet, mellette pedig párhuzamosan az üzemeltető és a bérlők fenntarthatósági erőfeszítéseit is.

Nem „lila köd” zöldnek lenni!
A világot kis lépésekben lehet megváltani, kezdjük tehát otthon! A zöldebb élet ráadásul elsősorban takarékosságra tanít, vagyis nemcsak a környezetnek tesz jót, hanem a pénztárcának is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo