Visszafelé sült el a német energiafordulat?

Visszájára fordult, egyenesen hátráltatja a környezetvédelmi célok elérését a német energiaipari fordulat - írta a német Die Welt napilap online kiadása a BDEW német víz- és energiaipari szervezet adataira hivatkozva.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A BDEW (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft e.V.) adatai szerint az energiafordulat utáni első teljes évben nőtt a viszonylag magas fokon környezetkárosító széntüzelésű erőművek aránya a németországi áramtermelésben: a kőszéntüzelésű erőművek részaránya 2012-ben 19,1 százalékra emelkedett az előző évi 18,5 százalékról, a barnaszén-tüzelésűeké pedig 25,6 százalékra 24,6 százalékról.  Az üvegházhatást okozó szén-dioxidot egyáltalán nem kibocsátó energiaforrások részaránya viszont nyolc atomerőmű 2011-es leállítása miatt 2012-ben 16,0 százalékra csökkent az előző évi 17,7 százalékról.

Az ingadozó ökoáram-termelés kiegyenlítésére alkalmas földgáztüzelésű erőműveket és a szintén viszonylag "tiszta" áramot termelő kapcsolt hő- és villamoserőműveket alig-alig kapcsolták a hálózatra, mivel az ökoáram-betáplálás törvényben előírt aránya mellett üzemeltetésük már nem kifizetődő.

A földgáz részaránya ezért a német áramtermelésben tavaly 11,3 százalékra esett vissza az előző évi 13,6 százalékról. Az ökoáram támogatása mellett a szén alacsony világpiaci ára miatt is folyamatosan szorulnak ki a gázüzemű erőművek a német áramtermelésből. A palagáz-termelésben az Egyesült Államokban elért hatalmas haladás óriási szénkészleteket zúdított a világpiacra, ami a viszonylag magas európai gázárak mellett jelentős mértékben javította a szénerőművek versenyképességét.

Az ökoáram-termelés támogatása megnövelte a német áramexportot is. Németország még soha nem exportált annyi elektromos áramot, mint az energiafordulatot követő első teljes évben, 2012-ben. A BDEW adatai szerint Németország tavaly 23 milliárd kilowattóra elektromos áramot exportált, közel négyszeresét a 2011-es hat milliárd kilowattórának. A tavalyi rekord 800 millió kilowattórával múlja felül az eddigi 2008-as rekordot.

A BDEW igazgatója, Hildegard Müller azonban hangsúlyozta, az "export" ebben a konkrét esetben nem feltétlenül kereskedelmi ügyletként értendő, azaz nem minden esetben hozott bevételt is, mivel az elektromos energia - ha hagyják - a fizika törvényeit követve egyenlíti ki a többletkapacitás és a felhasználási igény területi különbségeit. A BDEW nem rendelkezik adatokkal arról, hogy a külföldi hálózatokba betáplált áram mekkora hányada hozott bevételt és mekkora hányada nem.

Áramszünetekhez vezethet a globális felmelegedés
A vízfelhasználás fele az erőművek és atomreaktorok hűtésére megy el. Víz nélkül nincs földgáz- és olajkitermelés, de széntüzeléses erőművek és atomenergia sem. A vízhiány szükségszerűen kedvezőtlen hatással van az energiatermelésre. A tavasszal és nyáron több száz meleg-rekordot is megdöntő hőség és aszály az Egyesült Államokban felvetette a kérdést, hogy vajon ilyen állapotokra kell-e berendezkednie a társadalomnak? Azokban a régiókban, ahol a villamosenergia-hálózat nagy mértékben hagyatkozik vízerőművekre, az erősödő és hosszabbodó nyári aszályok veszélyeztetik a kiszámítható áramellátást. De nemcsak a víz hiánya problematikus, hanem a tikkasztó hőmérséklet.
A Németországban támogatással előállított nap-, biomassza- és szélenergia kiáramlása még nemzetgazdasági kárt okoz. Egyes extrém esetekben a német áramszolgáltatóknak még fizetniük is kellett azért, hogy külföldi hálózatokba adhassák át a felesleges áramot. A német hálózati áramszolgáltatókat törvény kötelezi a teljes németországi szélenergia termelés átvételére hatóságilag rögzített áron, még akkor is, ha arra egyáltalán nincs kereslet sem bel-, sem külföldön.

Ilyen helyzet alakult ki például tavaly karácsonykor is. A német áramszolgáltatók ekkor megawattóránként 220 eurót fizettek azért, hogy átadhassák az áramot, holott rendes esetben 50 eurót szoktak érte kapni. Összesen mintegy 9200 megawattóra elektromos energiát adtak át így akkor külföldi hálózatoknak. A megújítható energiaforrások kiaknázására vonatkozó törvény értelmében az így jelentkező költségek is a német áramfogyasztókat terhelik.

A német túltermelés által a hálózati stabilitásra jelentett veszély kivédése érdekében a Cseh Köztársaság és Lengyelország már bejelentette, hogy szükség esetén lekapcsolja a határon saját hálózatát a németországiról. A BDEW igazgatója szerint a 2013-as választási év "elveszett év" lesz az energiapolitikában és nem lehet haladásra számítani a problémák megoldásában. Ennek ellenére folytatni kell a koncepcionális munkát mivel "az energiafordulat egyszerűen nem vezethet az árak és a szén-dioxid-kibocsátás növekedéséhez" - hangsúlyozta Hildegard Müller.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo