Szemétimportra rendezkedik be a burgenlandi hulladékégető?

Ausztriában már most 100 000 tonna kihasználatlan égető kapacitás van, állítja a Greenpeace, a heiligenkreuzi égető fogadóképessége mégis Burgenland teljes szeméttermelésének mintegy tízszeresére van tervezve.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A túlkapacitás miatt valószínűnek, hogy hatalmas mennyiségű szemetet kell majd nagy távolságból a helyszínre szállítani. Az engedély valóban lehetővé teszi, hogy 325 000 tonna szemétnek akár felét is közúton, kamionokkal szállítsák a helyszínre. Ez azonban ellentétes az EU által leszögezett elvvel, miszerint a hulladékot a keletkezéséhez minél közelebb ártalmatlanítsák, mutatott rá a Greenpeace.

A környezetvédő szervezet közleményben tiltakozott a nem kielégítő környezeti hatásvizsgálat ellen (amely az említett aspektust figyelmen kívül hagyta), és elfogadhatatlannak tartja a bécsi Umweltsenat a Heiligenkreuzba tervezett hulladékégetőre adott engedélyt, mely figyelmen kívül hagyta a helyiek és a környezetvédők ellenérveit.

A Greenpeace elvi alapon ellenzi a szemétégetők létét, mondván azok elkényelmesítik a társadalmat és nem sarkallják a hulladékcsökkentésre valamint az újrahasznosításra a lakosságot és az üzleti szférát. "Az Európai Uniós tagságunkból és az Espoo-i egyezményből az következik, hogy a környezetpusztításra készülő országnak még jobban be kell vonnia a hatásviselő szomszédját, ezért a Greenpeace különösen rossznak tartja, hogy a hatóságok még Szentgotthárd városát is kizárták az eljárásból."

Az uralkodó szélirány miatt a várostól száz méterre tervezett létesítmény által kibocsátott füst mind Szentgotthárdot, mind az Őrségi Nemzeti Parkot veszélyeztetné, állítja a Greenpeace, melynek állásfoglalása szerint "a negatív hatások többségére Magyarországon kellene számítani. A finompor-szennyezettség a környéken már most eleve az átlagérték felett van (37 mikrogramm/m3), ráadásul nem történt komoly alternatíva-keresés a helyszínt illetően, közvetlen környezetében ugyanis két általános iskola van mintegy ezer diákkal."

"Felvetődhet a gyanú, hogy egyenesen Olaszországból importálnának több száz tonna hulladékot Szentgotthárdra. A megnövekedett teherforgalom mentén levegő- és zajszennyezéssel is számolni kell. Az égetéshez szükséges napi 1000 tonna (szállítása) csaknem annyi finompor-szennyezéssel jár, mint amennyit az erőmű maga kibocsát. Burgenland tartományában jelenleg összesen 30 000 tonna hulladék keletkezik."

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo