"Elsősorban az új tagállamok közül szeretnénk összegyűjteni egy blokkoló kisebbséget" - mondta Michal Boni lengyel kormánytanácsadó.
A jelenlegi uniós kibocsátáskereskedelmi-rendszerben (ETS) a nagyobb szennyezők megvásárolhatják a kisebb vállalatok szennyezőanyag-kibocsátási kvótáit. Az Európai Bizottság legújabb javaslata szerint 2013-tól bizonyos ágazatok esetében - mint például a villamosenergia-termelés - a kvótákhoz kizárólag nemzetközi árverések keretében lehetne hozzájutni.
A javaslat tartalmazza továbbá a rendelkezésre álló összes kvótamennyiség folyamatos csökkentését 2012-től kezdve. A tervezett intézkedések célja, hogy az Európai Unió összes szennyezőanyag-kibocsátása 2020-ig 21%-kal csökkenjen.
Lengyelország attól tart, hogy a gazdagabb nyugati vállalatok a kvótákért vívott harcban könnyedén túllicitálják majd a lengyel vállalatokat, ez pedig megnövelné az energia előállításának költségeit, és megakadályozná az új technológiákba történő befektetést.
A Bizottság szerdán nyilvánosságra hozott további elképzelései szerint a környezetbarát beruházásokat megvalósító vállalatok, nagyobb kibocsátási kvótákra tehetnének szert.
Rosszul jár Magyarország is?
Lengyelország szövetségeseket keres, hogy megakadályozza a szén-dioxid kvóták teljes árverezésének 2013-as bevezetését, mert szerintük ez hátrányosan érinti az új tagállamok gazdaságát, és aláássa az energiabiztonságot.
Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt
A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák
A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos
Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet
A két ország újabb listán ver minket.