Félúton Norvégia és az Északi-sark között, a távoli Svalbarg szigetcsoport Spitsbergen szigetén található a Svalbargi Globális Magtár (SGSV), a világ legnagyobb magmintatárolója. A létesítményt a norvég kormány hozta létre abból a célból, hogy egy globális katasztrófa (például atomháború, földrengés vagy világméretű járvány) bekövetkezte esetén – akár hosszú évszázadokon át – megőrizze az ismert élelmiszernövények magmintáit, szavatolva ezáltal a túlélésüket – írta az Ecolounge.hu.
Védettebb, mint egy atombiztos bunker
A létesítményt úgy építették, hogy ellenálljon az idő vasfogának, a természeti, illetve az ember által generált katasztrófáknak. 120 méter mélyen egy homokkőhegy gyomrába építették, így az erős kőzet önmagában is igen komoly védelmet nyújt. A magtároló kamrákat acéllal megerősített, egy méter vastag betonfalak, légkamrák és nyomásálló ajtók védik. Építését megelőzően gondosan elemezték a területet. A térség mentes minden tektonikus mozgástól, és még a legpesszimistább klímamodellt alapul véve sem kerülhet víz alá a létesítmény, legalábbis az elkövetkezendő 200 évben biztosan nem.
Bár a komplexum saját hűtőrendszere éjjel-nappal üzemel, a fagyott talaj (permafroszt), valamint a vastag kőzet biztosítja, hogy még áramkimaradás esetén is lefagyasztva maradjanak a −18 °C hőmérsékleten tárolt minták.
A Föld legnagyobbja
Kezdetben mintegy 100 ország 268 ezer haszonnövényfajának magjait őrizték a Svalbargi Magtárban, mára azonban a világ legnagyobb ilyen jellegű gyűjteményévé nőtte ki magát. Jelenleg több mint nyolcszázezer növényfaj magmintáját őrzik a „bunkerben”, persze hely még bőven akad benne, hiszen méretéből adódóan akár 4,5 millió minta befogadására is alkalmas.
A világon egyébként mintegy 1300 magbank működik, ám jelentős részük – különböző szempontokból – kockázatosnak ítélt országokban található. A vészforgatókönyv szerint a Globális Magbunker készleteit csak végső esetben használnák fel, kizárólag akkor, ha a többi tároló valamilyen okból már megsemmisült, például egy atomcsapás következtében.
A cikk folytatása itt olvasható!