A januártól megkötött lakásbérleti szerződések kötelező melléklete az energetika tanúsítvány, amelynek átvételét a bérlőnek aláírásával kell igazolnia. A bérleti szerződés megkötése előtt a tulajdonosnak el kell készíttetnie a lakás energiatanúsítványát. Jelenleg a piacon ezért 40-120 ezer forintot kérnek. A szerződés megkötése előtt a tanúsítványt be kell mutatni a leendő bérlőnek, aki azt a megtekintéskor - írásos nyilatkozattal - elismeri. (A vállalati energiahatékonyság válhat a magyarországi energetikai szektor egyik húzóterületévé a következő években.)
Ha megkötik a bérleti szerződést, akkor pedig a tulajdonosnak át kell adnia az energetikai tanúsítvány eredeti - vagy közjegyző által hitelesített példányát - a bérlőnek. A közjegyző oldalanként 300 forintért hitelesíti a dokumentumot, egy tanúsítvány általában 10-20 oldalas.
Az energia tanúsítvány egy olyan dokumentum, amely meghatározza - számítással - az adott lakás fűtési energiaigényét, és a számítás végén - akár a mosó-, vagy hűtőgépeken látható - matricán jelzi, hogy a lakás A, B, C vagy még rosszabb energetikai jellemzővel bír. A tanúsítók általában javaslatot tesznek az energiafelhasználás csökkentésére, és leírják, hogy az mennyibe kerül. (Negyvenszázalékos költségcsökkenést, a széndioxid-kibocsátásban tízezer kilogramm megtakarítást is elér évente egy új fűtési megoldás.)
A változás
Ez alól eddig három kivételt ismert a rendelet, ez egészült most ki egy újabbal. Az eredeti kivételek a következők: ha az adásvétel megelőzi a használatbavételi engedélyt, a vevő a lakás résztulajdonosa, illetve ha a bérbeadás rövidebb egy évnél.
A kormányrendelet kimondja, hogy az ócsai szociális családiház-építési program során csak az általános építésügyi hatósági határozatokat kell hagyományosan, kézből-kézbe kézbesíteni, a többi határozatot elég kifüggeszteni a hatóság hirdetőtáblájára, vagyis hirdetményi kézbesítést kell alkalmazni. Az általános építésügyi hatóság, továbbá a szakhatóságok által hozott határozatok - a fellebbezésre tekintet nélkül - végrehajthatók.