A stratégia két fő részből áll: az első a helyzetértékelés, amelyről már most látszik, hogy túl hosszú, míg a jövőről szóló programon bővíteni kell - tette hozzá a társelnök. Varga László, a Szakszervezetek Egyetértési Fóruma elnöke a társadalmi vitát feleslegesnek nevezte, mivel - fogalmazott - a korábbi ilyen viták már megmutatták, hogy a kormány akarata győz.
Vida Gábor akadémikus, az ELTE kutatóprofesszora hozzászólásában először azt kifogásolta, hogy az anyagban csak a Náray-Szabó Gábor által felkért szakértők véleménye szerepel. Megfogalmazása szerint ez így kormányprogramnak jó, stratégiának azonban kevés. Példaként említette, hogy kimaradt az anyagból az ökológiai lábnyom problémája, pedig anélkül nem lehet a fenntartható fejlődésről gondolkodni. (Az ökológiai lábnyom azt jelenti, hogy egy ember nagyobb vagy kisebb erőforrást használ naponta annál, mint amennyi a Földön ez idő szerint rá jut. Szeptember 27-éig az emberiség teljesen felélte a teljes évre rendelkezésére álló ökológiai erőforrások és szolgáltatások kereteit, így aznap volt az Ökológiai Túllövés Napja.) Az akadémikus szerint kimaradt a szén-dioxid-kibocsátás és a klímaváltozás témája is a stratégiából.
Több hozzászóló a szegénység nem megfelelő kezelését kifogásolta. Ahol szegénység van, ott nincs fenntartható fejlődés - mondta Láng István akadémikus. Többen vélték úgy, hogy a stratégia a mai - növekedésen alapuló - gazdasághoz kötődik, és az ehhez szükséges erőforrások racionálisabb felhasználásával foglalkozik, holott egy új gazdasági modellben kellene gondolkodni.