Már zöld temetést is rendelhet

Az hagyján, hogy testünk porból lett és porrá lesz, de az új technológiákat bevető cégek megtesznek mindent, hogy még elhamvadásunk is minél kevesebb szennyezést okozzon környezetünknek. A hamvasztás ugyanis a globális üvegházgáz-kibocsátás 0,2 százalékát teszi ki.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A temetkezési módok közül a "szimpla" temetés a legkörnyezetszennyezőbb: a holttest rothadása a föld alatt metángázt szabadít fel, a koporsókészítés nyersanyagigényes gyártási folyamat, fa, lakk, vas vagy réz, esetleg bronz kell hozzá. A formaldehidet tartalmazó balzsamozó anyagokról is azt tartják, hogy valószínűleg szennyezők.

Lelkünk levetett porhüvelyét maholnap kérésre elégetik, lefagyasztják vagy porrá préselik. Tekintetbe véve, hogy egyes országokban a kremálás a legnépszerűbb módja az élettelen test örök nyugalomra helyezésének - Amerikában a lakosság háromnegyede választja ezt a lehetőséget, állítja a Reuters -, társadalmi szinten a test és a koporsó elégetése már nagy mennyiségű üvegházgáz-kibocsátást von maga után.

Szakértők kiszámolták, hogy a kremálás maga annyi energiát igényel, amennyit az egyén életében egy hónap alatt fogyaszt(ott) el. Globális méretekben a hamvasztásokkal 6,8 millió tonna széndioxidot juttatunk a levegőbe évente, ami a teljes ÜHG-emisszió 0,2 százalékának felel meg. A fogtömések elégetése ráadásul higannyal is szennyezi a környezetet. A Reuters szerint Angliában ennek a számlájára írtható a higanyszennyezés 16 százaléka. Az év végére ezért minden krematóriumnak higanyszűrőket kell felszerelniük a kéményeikre.

A hinduk Indiában egy halom fa elégetésével együtt kremálják a holttestet a nyílt színen. Ez évente 50-60 millió fa kivágását vonja maga után és 8 millió tonna széndioxid kibocsátásához vezet, véli a Mokshda nevű nem-kormányzati szervezet, mely új módszert talált ki a környezeti terhelés mérséklésére. Az eljárás 60 százalékkal kevesebb ÜHG-emisszióval jár - a részletei azonban nem ismeretesek. Alighanem üzleti titokról van szó.

Skóciában a Resomation nevű cég kémiai úton bontja le a holttestet (alkáli vegyületet alkalmazva), miközben az "alanyt" magas hőmérsékleten tartja egy nyomás alatt álló konténerben. Az eljárás még így is a hagyományos kremálás energiafogyasztásának egyhetedét igényli csak és 35 százalékkal kevesebb az ÜHG-kibocsátása. A metódust még nem engedélyezték a brit hatóságok, de a cég Amerikában már alkalmazza.

A Suffolkban lévő Cryomation Ltd. folyékony nitrogén alkalmazásával fagyasztja le a testet, majd kivonja a fémelemeket belőle, hogy aztán porrá változtassa földi maradványunkat. A porszerű végeredmény szabadon komposztálható, temethető vagy szétszórható. A vállalkozás 2,4 millió dolláros befektetésért kalapoz, hogy megépíthesse első hamvasztó telephelyét.

A TMO holland kutatócég felmérése szerint a "rezomáció"  és a "kriomáció" a legzöldebb módszer, mely kiválthatja a hamvasztást.

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo