Genczler István, a pécsi hulladékkezelő BIOKOM Kft. cégvezetője arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a korábbi félelmekkel ellentétben nem omlott össze a hulladékgazdálkodás rendszere: azok a szolgáltatók, amelyeknek lerakói határidőre nem feleltek meg a talaj- és vízvédelmet célzó európai uniós és hazai előírásoknak, találtak partnereket a hulladék megfelelő elhelyezésére.
Bár egyes térségekben a szállítási útvonalak növekedése, a korszerű, ezért tovább működő lerakók nyitvatartási rendjének kényszerű megváltoztatása miatt akadnak zökkenők, egyetlen "bajba jutott" szolgáltatót sem kellett visszautasítani, az általuk gyűjtött hulladékok is biztonságosan elhelyezhetők. A lerakó-fejlesztést időben meg nem valósító szolgáltatók területén lévő lakossági díjak azonban több helyen jelentősen, esetenként 30-50 százalékkal emelkedtek.
350-ből 8 maradt
A dél-dunántúli zöldhatóság illetékességi területén, azaz Baranya és Somogy megyében, valamint Tolna három településén korábban működött 19 lerakóból 12 befejezte működését.
Szvitacsné Marton Katalin, a zöldhatóság környezethasználat engedélyezési osztályvezetője korábban az MTI-nek elmondta, hogy a térségben 2000 előtt még mintegy 350 hulladéklerakó volt, az üzemeltetési feltételek szigorítása miatt 2004-re 31 maradt, július 15-től pedig már csak 8 fogadhat hulladékot: a görcsönyi, a kökényi, a marcali, a kaposvári, a kaposmérői, az ordacsehi, a szigetvári, valamint a Somban épült új létesítmény. A sor várhatóan az év vége táján bővül az újonnan épülő cikói lerakóval.