A környezetvédelmi szempontokon túl a vállalatnál betöltött társadalmi szerepünket is növelhetjük, ha kollégáinkkal karöltve odafigyelünk az általunk használt elektronikai eszközök helyes használatára. Számítógépünk stand-by üzemmódban is ugyanannyi energiát vesz fel, mint működés közben, ezért érdemes kikapcsolni minden hosszabb szünet idejére.
A közös használatú helyiségekben (pl. konyha) általában a hűtőszekrény fogyasztja a legtöbb energiát, de érdemes okosan használni a vízforralót is: egyszerre csak annyi vizet forraljunk benne, amennyit biztosan felhasználunk. 1 liternél kevesebb folyadék esetében nem érdemes hagyományos tűzhelyen melegítenünk, mert az energiafelhasználás ebben az esetben 30–50%-kal nagyobb.
Pozitív tendencia jellemzi a magyarországi vállalkozások energiatudatos szemléletét: egyre több vállalatvezetés áldoz időt és pénzt arra, hogy zöld munkahelyet alakítson ki. LCD és TFT monitorok használatával az energiafelhasználás 75%-át meg lehet spórolni, emellett érdemes a nagy fogyasztású PC-k helyett laptopot vásárolni a munkavállalóknak.
A nyomtatót vagy a szkennert célszerű csak akkor bekapcsolni, ha valóban szükség van rá, a szerver helyét pedig a beszerzést megelőzően hőtérkép segítségével válasszuk ki. A környezettudatos munkahely kialakításában segít, ha hosszú távon motiválttá tesszük a munkavállalókat; a tudatos energiafogyasztást akár játékos formában is beépíthetjük a mindennapokba.
További tippek és érdekességek itt olvashatók!
Hogyan tudunk takarékoskodni az irodánk költségein?
A szakértők szerint a piac egyértelműen a bérlőknek kedvez. A bérbeadó felajánlhat kedvezményeket, amelyek jellemzően bérletidíj-mentes időszakot vagy a kialakítási költséghez való hozzájárulást jelentenek (utóbbit inkább hosszabb távú szerződés esetén). A legtöbb irodaház is kínál kisebb alapterületű egységeket, ezzel ismét maguk felé fordítva a korábban sokszor lakóingatlanokat irodaként hasznosító kisebb cégeket. Szintén a kisebbek igényeihez igazodik az a trend, hogy nemcsak euróban, de forintban is kiegyenlíthető a bérleti díj számos helyen. A legfontosabb a KTSZ, vagyis a közös területi szorzó. Az épület bruttó és nettó területe ugyanis különbözik, esetenként akár 12 százalékkal is, de a bérleti díjat a bruttó után fizetik. A bruttóban benne vannak a lobby területek, a vécé és a lépcsőház is.