Fenntarthatatlan az olajra épülő orosz gazdasági modell

Fenntarthatósága végső határaihoz közelít a nyersolaj exportra épülő orosz gazdasági növekedési modell - állapították meg csütörtöki helyzetértékelésükben felzárkózó piacokkal foglalkozó londoni elemzők.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcsoport, a Capital Economics közgazdászai az orosz jegybank azon előrejelzésére reagáltak, amely szerint Oroszország folyómérleg-egyenlege a jelenlegi többletből 2015-ig mínuszba fordul. A Capital Economics londoni elemzői közölték: számukra ebben "semmi újdonság" nincs, mivel a ház már régóta jósolja, hogy a nagy orosz folyómérleg-többletek időszaka a végéhez közeledik.

Nem mehet így tovább?

A cég szerint ugyanakkor az orosz jegybank előrejelzése mégis jelentőséggel bír, mivel ez az első hivatalos elismerése orosz részről annak, hogy az olajexport táplálta növekedési modell lassan saját korlátjaiba ütközik. A ház közgazdászai kimutatták, hogy az 1998-as rubelválság óta Oroszország éves folyómérleg-többleteinek átlaga meghaladta a hazai össztermék (GDP) 8 százalékát, és ezen az időszakon belül egyetlen évben sem csökkent 4 százalék alá.

Az utóbbi évek orosz folyómérleg-többleteinek elérését azonban már kizárólag az olajárak 2005 óta végbement emelkedése tette lehetővé, amely évente átlagosan 120 milliárd dollárral növelte az orosz exportbevételeket. A folyamatot jelzi, hogy az olajexport-bevételek kiszűrésével számolt orosz folyómérleg-egyenleg hiánya 2005 óta meredek ütemben növekszik - hangsúlyozták a Capital Economics londoni elemzői.

A cég szakértői közölték: saját becsléseik szerint - az orosz import jelenlegi növekedési ütemét figyelembe véve - az egyensúlyos orosz folyómérleg-egyenleghez 2015-re már 120 dolláros egész évi átlagos olajárra lenne szükség. A Capital Economics nyersanyagpiaci elemzőinek jelenleg érvényes prognózisa szerint azonban a nyersolaj hordónkénti átlagára 2013 végéig 85 dollárra esik, és annyi is marad. Márpedig ebben az esetben a ház számításai alapján Oroszország folyómérleg-hiánya 2015-ben elérheti a GDP-érték 4,5 százalékát, vagyis messze meghaladhatja az orosz jegybank által arra az évre valószínűsített 0,3 százalékos deficitet.

A Capital Economics londoni elemzői szerint ez azt jelenti, hogy Oroszország magas és folyamatosan növekvő olajárak hiányában hamarosan már csak külföldi hitelekből lesz képes fenntartani a belső kereslet növekedésének mostani ütemét. Ez önmagában nem lenne probléma, ám Oroszországból az utóbbi három évben folyamatosan áramlik ki a tőke, és nagyszabású politikai reformokra lenne szükség ahhoz, hogy a külső deficit fenntarthatóságához szükséges forrásokhoz az orosz gazdaság hozzájuthasson a piacról.

Olcsóbb lesz az áruszállítás
Az északi-sarkon keresztül érkezhetnek boltjainkba az áruk, ha beválik Vlagyimir Putyin terve. A Szuez-csatorna forgalmának egy részét váltaná ki az északi-sarkköri hajózási útvonal fellendítésével, és Oroszország gondoskodik róla, hogy így is legyen. "Ez a legrövidebb út", jelentette ki Putyin, s a számok őt támasztják alá: az új útvonal 7408 kilométerrel rövidebb, mint a bevált déli útvonal. Ez kevesebb üzemanyag-használatot is jelentene. Az Indiai-óceán helyett a Jeges-tengeren kelnének át Európába azok a teherszállító hajók, melyek az olcsón gyártó ázsiai országokból hoznák a fejlett világba az árukat. A globlizáció éppen erre a fejlett és fejlődő világ közötti árrésre épült, s a konténeres szállítás felgyorsította a világkereskedelmet.
A remény az, hogy a jelenlegi növekedési modell korlátainak egyre szélesebb körű döntéshozói felismerése elindítja ezeket a politikai reformokat, ám ez egyelőre "valószínűtlennek tűnik" - vélekedtek csütörtöki elemzésükben a Capital Economics londoni szakértői. A ház szerint ennek megfelelően az orosz gazdaság előtt álló nagy kockázat az olajárak esése, amely vagy a belső kereslet, vagy a rubel - vagy mindkettő - gyengülését teszi szükségessé a külső fizetési pozíció romlásának megfékezése végett. Minél nagyobb mértékben esnek az olajárak, annál fájdalmasabb lesz a kiigazítás - jósolták a Capital Economics közgazdászai.

Más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet arra, hogy az orosz közfinanszírozás állapota kirívó mértékben függ az olajáraktól. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő egy korábbi elemzésében kimutatta, hogy az orosz állami kiadások gyors ütemben - a tavalyi évvel zárult négy évben évente átlagosan 17 százalékkal - növekedtek, és ennek eredményeként már az idén 117 dolláros hordónkénti átlagos világpiaci nyersolajárra lenne szükség az orosz államháztartás egyensúlyi mérlegéhez.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays - amely rendszeresen állít össze globális olajpiaci előrejelzéseket - csütörtökön ismertetett legfrissebb prognózisában azt jósolta, hogy a globális alaptípusnak tekintett Brent idei egész éves átlagára 113 dollár, a nyugati féltekén irányadónak tekintett West Texas Intermediate (WTI) átlagára 96 dollár lesz hordónként.

Versenyfutás Észak fekete aranyáért
A globális fölmelegedés egyik következményeként gyorsuló ütemben olvad az Északi-sarkvidék jégpáncélja, megkönnyítve a mélyben rejlő ásványkincsek elérését és kiaknázását. Az Arktisszal határos öt állam évek óta vitázik arról, kihez tartozik az Északi-sark. A tét nem kevesebb, mint irdatlan kőolaj- és földgázkészletek, értékes érclelőhelyek birtoklása, valamint a jövő hajózási útvonalainak ellenőrzése.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo