Erdőtüzek és agrárium a globális felmelegedés korában

Megérkezett az őszies idő, de alig egy-két hete még rekkenő hőség uralta Európát, az oroszországi erdőtüzek pedig a híreket. A tűzbe veszett termések miatt Vlagyimir Putyin leállította az orosz gabona-exportot. Milyen hatással van egy ilyen döntés a globális agráriparra és a társadalom élelmezésére? A kérdés már csak azért is fontos, mert a globális felmelegedés miatt a jövőben is kell számolni hasonló természeti katasztrófákkal.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai agrárexport rögtön erőre kapott a Moszkvát füstködbe burkoló közép-oroszországi tüzek hatására, holott az USA gazdaságának egésze küszködik. A héten kibocsátott új statisztikai adatok alátámasztották, hogy a mezőgazdaság talán az egyetlen (viszonylag) válság-biztos szektor. Régi közhely: enni a recesszióban is kell!

Az ágazat nemhogy recesszió-biztos, de az amerikai termelők forgalmuk további növekedésének néznek elébe a világpiacról hirtelen kivont orosz gabona-embargó okozta vákuum miatt. Putyin elnök azért állította le a magvas termény kivitelét, mert szembesült vele, hogy az ország 60-65 millió tonnánál többet nem képes előállítani, ez azonban csak a belföldi ellátásra elegendő, export-többletet nem tartalmaz (tavaly az össztermés 97 tonna millió volt).

Egyes megfigyelők azonban populista, nemzeti öntudatot pallérozó tettnek látták döntésék. Tény, hogy az orosz, az ukrán és a kazah termést már a tüzek előtt, a nyár folyamán is megtizedelte a hőség: évtizedek óta nem tapasztaltak olyan meleget, mint ami júliusban köszöntött a régióra. Ausztráliával ugyanez a probléma, bár ott nem szokatlan a forróság.

Magvak a világ körül
-Búzaár-rekord 2008 februárjában: 13,5 dollár/”véka”, azaz 35,24 liter
-2010. június óta 90 százalékkal nőtt a búza ára
-Éves orosz gabonaexport 2009-ben: 21,4 millió tonna (a globális gabonakereskedelem 17 százaléka, más forrás szerint 11 százalék)
-Várható amerikai terméshozam 2010-ben: 645 millió tonna
-Az USA várható bevétele az agrárexportból: 6 milliárd dollár
-Az USA 2011-re várható bevétele agrárexportból: 8 milliárd dollár
-Kína jövőre megelőzi Mexikót, mint az amerikai agrártermés második legnagyobb felvásárlója. Az élelmezésben USA-függő Kanada áll az első helyen.

Az egyik nyer, a másik veszít rajta

A pénzügyi év végére, vagyis szeptember 30-ára az amerikai agrárium éves exportjának mérlege 107,5 milliárd dolláron áll majd, közölte Tom Vilsack, mezőgazdasági miniszter. Ilyen magas áruforgalmat csak 2008-ban mértek, amikor is rekordösszegű 115,3 milliárdos (külföldre) termelést könyvelhettek el az USA földjein. Ez annak köszönhető, hogy 2007-ben és 2008-ban jelentősen lecsökkent a globális termésátlag, miközben a kereslet folyamatosan nőtt - 30 éve nem volt olyan alacsony a gabona-termés, mint 2008-ban. 2011-re azonban 113 milliárd dolláros termény-exportra számítanak az amerikai megőgazdák.

Ha szárazság sújtja a termést, vagy netán bozóttűz tör ki egy országban, a nemzetközi piacok mindig pánikszerűen reagálnak, mert a piaci szereplők és a nemzetgazdaságok azonnal pótolni kényszerülnek a kiesett terméshányadot, sőt felhalmozni akarnak arra az esetre, ha a szárazság vagy a tűzvész folytatódik. A terményárfolyam tehát hajlamos nagyot ugrani, szinte minden fontosabb növényfajta esetében.

Állandó kockázati tényező

Volt olyan szakember, aki azt mondta, hogy írásos dokumentumok alapján megállapítható, Oroszországban ezer éve nem volt ilyen meleg! A pontos meteorológiai méréseket 130 esztendeje jegyzik le szisztematikusan.

A bevezetőben jelzett összefüggés a szárazság és a globális felmelegedés felett némileg egyoldalú, a valóság ennél sokrétűbb, mert a klímaváltozás egyetemesebb természeti jelenség: a felbolydult évszakosság, az egyenlőtlen csapadékeloszlás szintén kísérőjelensége. Ezért a heves esőzésekkel és az árvizekkel is számolni kell. Idén a kanadai búzatermés egy része például a túl sok eső miatt esik ki a kereskedelemből, a terményhozam 36 százalékkal lesz kevessebb a szokásosnál.

A terménypiacok tehát egyre nagyobb kilengéseket, durvább volatilitást fognak produkálni, ahogy a klímaváltozás tovább tart (vagy esetleg erősödik), és egész nemzeti termések nem hozzák a várt hozamot.

A méret a lényeg

A jelentős áringadozásokat a nagy piaci szereplők képesek a legkönnyebben kivédeni, hiszen az ipari nagyhatalmak országos vagy akár nemzetközi kiterjedésű étteremláncai -melyek függnek az orosz importtól- 2011 első negyedévéig fix áron lekötötték búza-beszerzéseiket, így az aktuális árfolyam nincs rájuk hatással.

A termény-árfolyamingások természetéhez hozzátartozik a túlreagálás. A terményáraknál az is hajthatja a pánikot, hogy Oroszország példáján felbuzdulva más államok is bezárhatják a kaput a gabonaexport előtt, hogy saját piacukat lássák el elsőként. Ez dominó-effektust eredményezhet.

Arról se feledkezzünk meg, hogy a terményárfolyamok nem feleltethetők meg az élelmiszerárakkal, hiszen a termelőknek fizetett pénz rendkívül kis része a kereskedelmi forgalomba került élelmiszerek árának - nem véletlen, hogy a keretes listában jelzett 6-8 milliárd dolláros amerikai agrárvolumen fényévekre van az élelmiszeripar forgalmától. Mire az élelem átesett az ipari feldolgozáson és a folyamat végén elvileg értéknövelt (valójában fosszilis anyagokkal dúsított, nitrogén-tartalmú tápanyagban és rovarirtóban gazdag) termékként kerül a boltok polcaira, sokkal többet kóstál, mint a termelési folyamat első fázisában.

Az orosz tűzvész
Közel egy hónapon át, összesen 26 509(!) helyszínen dúlt a tűzvész, mely 7,68 millió hektárt égetett fel. Ebből 10 millió hektár termőföld volt. Az ország 83 járásából 22 régiót sújtott a tűz, amit a NASA gépei is jól láttak az űrből, mivel a füstrétegek nem ritkán 12 kilométer magasan gomolyogtak a sztratoszférában!
A tüzek 52 emberéletet követeltek. Moszkvában a füsttől nem lehetett látni a templomok hagymakupoláit. A légszennyezettség és a rekkenő hőség miatt júliusban ezért a halálesetek száma 50 százalékkal nőtt, napi 700 halottra. Az 1500 halottasház közül 1300 megtelt.
A leégett vidéki területekből 1700 hektár tőzegláp volt, ami kiszáradt mocsarak helyén található. Kiszáradásuk emberi eredetű: 1918-ban a szovjet mérnökök azért szárították ki a mocsarakat, hogy áramot előállító erőműveket építsenek a helyükre. Akkor álltak le e gyakorlattal, amikor az 50-es években nagy földgáz-készleteket fedeztek fel az országban, s ebből szolgáltatták az energiát. Amit maguk után hagytak a szovjet mérnökök, az bozót és tőzeg, és ez könnyen lángra kap.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo