A 2 millió dollár összdíjazású verseny a világ öt régiójában párhuzamosan zajlik 2003 óta, célja, hogy elősegítse az építészetet, illetve az építőipart érintő technológiai, környezeti, társadalmi-gazdasági, valamint kulturális kérdésekre adható fenntartható válaszokat. A Holcim Awards versenyen az újszerű, környezettudatos, a környezetet hosszú távon élhetővé tevő és társadalmi problémákra érzékeny projekteket díjazza a nemzetközi zsűri.
Az idei aranyérmes Flussbad-városterv - realities united német építészcsapat munkája - egy kulturális örökségben gazdag területet rehabilitálna Berlin központjában, a Spree folyó egy alulhasznosított ágának természetes, 745 méter hosszú "úszómedencévé" alakításával. A projekt keretében 17 olimpiai medencének megfelelő nagyságú fürdőterületet alakítanának ki, javítva a város lakóinak életminőségét és a folyó ökológiáját.
A verseny ezüstérmét egy olyan koncepció kapta, amelynek keretében egy korábbi gyárépületből egy új városházát és közösségi központot terveznek kialakítani a belgiumi Oostkamp városában. Az építészek nemcsak a meglévő épületszerkezeteket és anyagokat, de a tereket és a technikai infrastruktúrát is újra kívánják hasznosítani.
A bronzérmet egy forgalomból kivont autópálya-viaduktot lakóprojektté alakító elképzelés nyerte el. A vertikálisan elhelyezett lakások megépítéséhez egy meglévő szerkezet teljesen új célra használnak fel, mely új gazdasági potenciált jelent Dél-Olaszország számára.
Idén négy ország jutott be a kiemelt projektek közé: Finnország, Németország, Hollandia és Svájc. A „Jövő generáció" hallgatói kategória első díját egy brit koncepció kapta, a másik két díjat pedig spanyol projektek nyerték. (A 81 éves amerikai sztárépítész, Frank Gehry tavaly nyilvánosan becsmérelte az energiatakarékos, környezetbarát LEED épületszabványt, vitába keveredve szakmája képviselőivel. A diskurzus kidomborította a modern építészet ökológiai, technológiai és művészi dilemmáit.)
A zsűri immár harmadszor ugyanazt az öt kritériumot vizsgálta. A döntésben mérlegelik, hogy a projekt hogyan hat a fejlődésre (progress), a környezetre és a természeti erőforrásokkal való gazdálkodásra (planet), mennyire működőképes (prosperity), hogyan befolyásolja a társadalmat (people) és döntőek a szakmai kritériumok (proficiency). A régiónként 270 ezer dollár összdíjazású megmérettetésen az első helyezettet 100 ezer dollár, a második helyezettet 50 ezer dollár és a harmadik helyezettet 25 ezer dollár összeggel jutalmazza a Holcim nemzetközi Alapítványa. További 60 ezer dollárt 3-6 regionálisan elismert pályamű között osztanak szét.
2008-ban Janesch Péter személyében magyar építész vehette át a Holcim Awards Gold 2008 trófeát „Négy negyed egy egész" elnevezésű munkájáért. A kormányzati negyed fejlesztésének tervét 332 európai pályamunka közül ítélte legjobbnak a független építészeket felvonultató nemzetközi zsűri. Az értékelésben kiemelték: a kormány tizenegy minisztériumának helyét kialakító terv energiabarát helyet biztosít a mindenkori kormányzat számára, míg ezzel párhuzamosan a városrészbe új életet lehel, hiszen parkok létesülnek és egy régi vasútállomás is megújul.
A máig sem megvalósított beruházás a Nyugati pályaudvar síneinek föld alá süllyesztésével egy „lélegző" zöld folyosó alakítana ki, mely egészen a Városligetig nyúlna. A kormányzati vagy irodanegyed az energiaigényét megújuló forrásokból nyerné, amelyet a zöld homlokzatok klímakiegyenlítő hatása támogatna. Az összetett terv egyik érdekessége, hogy az irodák elektromos berendezései által termelt hőt a Terézvárosban kialakítandó központi tömbökbe vezetné ezzel biztosítva a városrészben élők melegvíz-ellátását.
A Holcim Fenntartható Építészetért Alapítvány első versenyére még csak 12 magyar pályamunka érkezett, a következő kiírásra azonban már 26 hazai építész nyújtott be tervet.