Céghű áramfogyasztó: tízezer forinttal többet fizet

A hat vezető brit energiacég kétharmados részesedéseket tudhat magáénak az egyes regionális piaci tortákból, némely helyeken 85 százalékot is, vagyis kényük-kedvük szerint diktálhatják az árakat.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A viharfelhők egy ideje már gyülekeztek a brit energiapiac felett: fogyasztóvédelmi csoportok korábban is kifogásolták, hogy az éves villamosenergia számlák háztartásonként 80-112 fonttal (27 848 - 38 989 forinttal), vagyis az inflációnál nagyobb mértékben növekednek.

Az angol munkáspárt leplezte le a versenyellenes helyzetet, miután David Cameron brit miniszterelnök azt az ígéretet tette: kényszeríteni fogja az áramszolgáltatókat, hogy a lehető legalacsonyabb árakon szolgálják ki a fogyasztókat. A liberális demokrata energiaügyi miniszter átláthatóbb és egyszerűbb árazási rendszert javasolt, mely állítólag megkönnyítené, hogy a háztartások szolgáltatót váltsanak.

A nyilvánosságra került az Energia és Klímaügyi Minisztérium (DECC) azon felmérése is, melyből kiderült, a céget váltó fogyasztók kevesebbet fizetnek az áramért, mint azok, akik megmaradtak a régi szolgáltatójuknál. Utóbbiaknak évente 31 fonttal (10 791 forint) többe kerül a hűség.

Megszokás kérdése?

A thatcheri, 80-as évekbeli piaci liberalizáció következményeként privatizált energiaszolgáltatók tarifáinak maximumát egészen az ezredfordulóig államilag határozták meg, egy évtizede azonban megszűnt a régi gyakorlat, mondván, a versenyhelyzet majd arra kényszeríti a cégeket, hogy egymás alá kínáljanak a fogyasztók átcsábítása érdekében. Úgy látszik, ennek éppen az ellenkezője igaz a szigetországra.

Felmerül persze a kérdés, hogy a közel 500 különféle árajánlat közül választható fogyasztók miért ódzkodnak attól, hogy szolgáltatót váltsanak? A lojális kliensek nagy része ugyanis még a negyedszázaddal ezelőtti privatizáció során lett az utódcég fogyasztója – és maradt az a mai napig.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo