Bevételük 0,16 százalékát fordítják zöld bizniszre a cégek

Jelentős pénzeket fordítanak a klímaváltozással kapcsolatos projektekre az Egyesült Királyság gazdasági szereplői. Eközben Anglia költségvetési hiánya idén várhatóan meghaladja Görögországét és az ország GDP-jének 11,5 százalékával lesz egyenlő, véli az Európai Bizottság. Ez a legsúlyosabb nemzeti deficit az Európai Unióban.

A zöld célokra költött (céges) magánpénzek idén elérik az 5,3 milliárd dollárt Angliában, ám a becslés még az angol parlamenti választások előtt láttak napvilágot. Így az egyelőre nem ismeretes, hogy David Cameron konzervatív kabinetjének életbe lépő megszorító intézkedések mennyire fognak kihatni a vállalkozások  környettudatos projektjeire. A brit nemzetgazdaság a világháború óta nem volt ilyen ramaty állapotban. A Görögországban véghezvitt átszervezések révén a deficit ott az év végére várhatóan 9,3 százalékra csökken, míg Angliáé decemberre leelőzi Görögországét és Írországét is, számolt be a The Guardian brit napilap.

A fenntarthatóságra kihegyezett üzleti tevékenységek piaca várhatóan eléri a 8,4 milliárd dollárt a szigetországban, véli a londoni Verdantix. A gazdasági elemzőcég Nagy-Britannia 450 vezető vállalatának környezettudatos költéseit vizsgálta, számba véve a karbon-árfolyamot, az emissziós kvóták, valamint a különféle energiafajták árszintjének eddigi és vélhető mozgását, továbbá az EU-s növekedési távlatokat.

Energiahatékonysággal az emisszió-mérséklésért

Az erős klímatörvénnyel rendelkező ország fokozatosan fogja rá a nagy üvegházgáz-kibocsátó szektorokat az emisszió csökkentésére, s áprilistól kezdődően kötelezi az energiahasználat csökkentését a bankokban, iskolákban, kórházakban, bevásárlóközpontokban az úgynevezett CRCEES-programmal, hogy ily módon 3,2 millió tonnával kevesebb legyen a CO2-kibocsátás 2020-ra. A programtól tíz év alatt 1,5 milliárd dollár megtakarítást várnak az energiaköltségek terén.

De szakértők szerint az említett energiafaló létesítmények csak 1,4 százalékos emisszió-csökkentést produkálnak majd, ami kis része a 2020-ra előírt 34 százalékos mérséklésnek (az 1990-es bázisévhez képest). A leginkább szennyező társaságok az energiaszektorban és a nehéziparban mindeddig elmaradtak a zöldülés előírt mértékétől, jelentette idén a Carbon Disclosure Project.

A Verdantix mostani vizsgálatában érintett óriáscégek környezettudatos kedvezményezéseiket, beruházásaikat javarészt önkéntes alapon végezték el. Az egymilliárd dollárt meghaladó bevételű vállalatok átlagosan forgalmuk 0,16 százalékát költik zöld projektekre, ami cégenként 11,7 millió dollárt jelent. A fenntarthatósági intézkedések kivitelezésében élen jár a kiskereskedelmi ágazat (összesen 944 millió dollárral) és az olajcégek (összesen 637 millió dollárral).

Brit zöld szektor
2009: 3 százalékos visszaesés az anyagi ráfordításokban (2008-hoz képest)
2010: 5,3 milliárd dolláros becsült összeg, 8 százalékos növekedés
Az egymilliárd dolláros bevételt meghaladó nagyvállalatok átlagosan forgalmuk 0,16 százalékát költik zöld projektekre.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo