A zöld ombudsmani hivatal főosztályvezetője, dr. Zombor Ferenc fontosnak tartja, hogy a hivatal főbb ügyei mellett kiemelten foglalkozzanak a szemléletformálás (mint a környezeti nevelés vagy a környezettudatosság) elősegítésével és támogatásával. A sajtótájékoztatón elmondta, hogy ez saját, ombudsmani munkájukat is nagymértékben segíti, hiszen hivatala az elkövetkező időszakban a közösségi részvétellel és az ügyféljogok - azaz az információhoz való hozzáférés - ügyeivel kiemelten foglalkozik. E témáknál pedig elengedhetetlen a lakosság tájékozottsága és tudatossága. "Az informatika területével kapcsolatban a zöld ombudsman célja egy környezeti-jogi adatbank kialakítása és működtetése" - mutatott rá dr. Zombor Ferenc.
A környezetvédelem századában elvitathatatlan az állampolgárok környezeti információkhoz való hozzáférésének joga. A digitális gazdaság időszerűségére utalva dr. Zombor Ferenc kiemelte, hogy a környezettudatos informatika továbbfejlesztésében a zöld ombudsmannak hasznos szerepe van a különféle környezetbarát megoldások, eljárások, standardok kialakításában, véleményezésében.
Az otthoni felhasználók is pazarolhatnak eleget
"A környezetbarát informatikai megoldások nagyarányú hazai térnyerésére és elterjedésére még várni kell" - kezdte előadását Lőrincz Vilmos, a GKIeNET kutatóintézet partnere. A szakember a SUN Microsystems és a GKIeNET közös magyarországi kutatásainak tanulságaira hívta fel a figyelmet. Az informatikai eszközök és rendszerek egyre nagyobb elterjedése egyaránt meghaladta azt a kritikus tömeget, amely mellett már komolyan kell számolni az informatikai tevékenységek környezeti hatásaival. Bár első pillantásra meglepőnek tűnhet, látni kell, hogy az információtechnológia jelentette előnyök minden haszonélvezője érintett a felelősség kérdésében. A felelősség - és így a környezettudatos informatikai rendszerek, eszközök, berendezések használata - elsősorban a nagy energiafogyasztók tekintetében lenne elvárható, habár a gondatlan tömeges otthoni felhasználók is elpazarolhatnak akár ugyanennyi energiát is.
A kutatásban szereplő - pénzügyi szektorban tevékenykedő - vállalatok körében a környezetvédelem, a környezettudatos működés jellemzően nem szerepel stratégiai szinten. Erre utal az az adat is, amely szerint a megkérdezettek mindössze 30%-a méri az informatikai infrastruktúra energiafelhasználását. Ugyancsak elgondolkodtató azon összefüggés, amelyre a GKIeNET partnere felhívta a figyelmet: a vállalatok a környezettudatosságot az energiahatékonyság, a hatékonyságnövelés és a konszolidáció fogalmaival párosítják, azaz "pusztán eszközökben, berendezésekben gondolkodnak; a leselejtezett eszközök kezelése és az új berendezések beszerzése kap környezetszempontú prioritást". A megkérdezett vállalatok kétharmada viszont némi árkedvezmény esetén már szívesen dönt a környezetileg kevésbé káros berendezések mellett.
Pénzkímélő
"A környezettudatos gondolkodás ma már egyértelműen gazdaságosabb működést is jelent" - kezdte felszólalását Turcsán Tamás, a PC World Üzlet rovatvezetője. Az informatikai ágazatban egyre több cég ismeri fel, hogy minden feleslegesen elhasznált erőforrás egyúttal környezetkárosító hatású pénzpazarlás is. A zöld koncepció egyes elemei ugyan már kezdenek beépülni a vállalati kultúrába, de a folyamat hazánkban még igen lassan halad. "Az IDG Lapkiadó ezért látja időszerűnek, hogy a zöld forradalom iránt elkötelezett cégek vezetőit egy nagyszabású konferencián ültesse egy asztalhoz a környezetvédelem szakértőivel. A Green IT ma már nemcsak energiatakarékos eszközöket, környezettudatos gondolkodást, hanem teljes szemléletváltást is kíván!" - tette hozzá Turcsán Tamás. Az október 2-i konferencia vendégei megismerhetik a témában végzett legfrissebb kutatásokat, valamint a zöld informatikában elért eredményeket.
A konferencián részt vevő vezető informatikai cégek (az IBM, a SUN, a Gigabyte, a D-Link és az APC) képviselői a szakma aktuális kihívásaival, a már működő megoldásokkal ismertetik meg a látogatókat. A zöld szervezetek (WWF, HuMusz, Követ-Inem Egyesület) a környezetvédelem és az informatika kapcsolatát, lehetőségeit elemzik.