"A tudás koncentrált, de a tehetség nem az"

A Kerekasztal-beszélgetés résztvevői Herczog Edit, az Európai Parlament képviselője, Czirják Sándor, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója, Dr. Gyulai Iván, az Ökológiai Intézet igazgatója, Dr. Hámori Balázs a Corvinus Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára és Nagy Bálint, a Vodafone Magyarország Zrt. vállalati kommunikációs igazgatója beszélgetett a változás elkerülhetetlenségéről, az értékválságról és az új világ lehetőségeiről, és a növekedésbe vetett vak hit túlha ladottságáról. Az SMS-falon keresztül a hallgatóság is tehetett fel kérdéseket a Piac és Profit „Cégek a fenntartható világért" című konferenciáján.

 SMS-fal

Szerintem a mai formájában vége a kapitalizmusnak!
Ön szerint Magyarorszag migracios celpontta valhat?
Ha a brit bankar nem adott volna korlatlan hitelt a kocsmarosnak, az ördögi kör sokkal hamarabb leallt volna. És a megabonuszt is a bankarok kaptak...
Magyarországon senki nem beszél Green New Deal-ről. Miért?
Magyarországon a "Zöld forradalomnak" mikor és mennyi esélye van?
Az etika újbóli térhódítása csak jámbor óhaj, vagy tehetünk is érte?
Mi lehet a produkcióvezérelt gazdaság jövője az egyre vészesebb erőforráshiány közepette, lásd: olajhozamcsúcs elméldt?
De igenis van szo green new dealröl: érdemes elolvasni a "Lehet mas a politika" zöld élénkités programjat: 750 milliard Ftot csoportositana a zöld gazdasagba!
Mivel tudja segíteni az állam Magyarországon a szélessáv és a lakosság minden tagjához eljutó IT mentori tevékenységet?
En eddig is tisztessegesen es etikusan dolgoztam, a green new deal-t, ha vegre mekottetik, magamra nezve is kotelezonek tartom, de mivel birjuk majd ra a tobbieket erre?
A japán vállalatok 20-40 évre terveznek, mi 3-5-re, vagy csak holnapra...
Gondolkozás változásra lenne szükség, ahoz hogy kilábalás meginduljon.
A változás a saját fejünkben kezdődik, nem az államban, EU-ban, kormányban, ellenzékben, vállalatokban...
Szükségleteinket kielégithetjük, de egyes körök mohosaga nem, a piramis csucsan élöknek kell gyökeresen valtoznia!
A nemzeti digitális közmü minél gyorsabb kiépitésével!
Mar most is vannak sikeres "paradigmavalto" uzleti modellek: peldaul a bangalesi Muhammad Junus altal letrehozott Grameen Bank, ami a legszegenyebb retegeknek ad mikrohiteleket, bevonva a szemelyes felelossegvallalast es szocialis erzekenyseget.
4639606: nem mindig masra kell mutogatni,mindenkinek a sajat lehetosegeihez kepest kell valtoztatni.
Mi magyarok sajnos kicsinyesek vagyunk es kispalyan focizunk, ezen nehez valtoztani! A Vilag kozben elhalad(t) mellettunk! Az ertekeinkre kellene epitenunk!
Miert lehetseges az, h. a Ft arfolyama egyik pillanatrol a masikra 1,5-szeresere tud valtozni?
Minden egy gondolattal kezdödik(döt), a megoldás is valahol itt kellene keresni. Másként ma nem lenne elektromosság, tecnika ...
Egyéni pld.mutatás nem vezet sehova- EZ NEM IGAZ. gandhi,jézus,buddha?
Ajánlott irodalom: www.kukabuvar.hu Apokalipszis most című cikk.
Kulturaliskreativok.com ez mivagyunk és lehetünk
Green New Dealhez: Magyar informatikai cegek projektet inditottak, hogy mas iparagakat megnezzuk, hogyan lehet hatekonyabba tenni IKT eszkozokkel.
Czirják Sándor: Huxley a Szép új világban alfák, epszilonokra és félmajmokra osztotta a jövő társadalmát; amikor beszélt a könyvéről, azt mondta, pesszimista volt, de a valóság felülmúlta képzeletét.

A világban folyó változások egyik szembetűnő jele, hogy az USA, a világ legfejlettebb és leginnovatívabb társadalma az elmúlt években nem mutatott fel túl nagy életszínvonal-emelkedést. Amit pedig elért, leginkább a külföld által finanszírozott fogyasztásban öltött testet. A változás nem sokáig várat magára: Kína nemrégiben deklarálta, hogy exportvezérelt gazdaságát a belső fogyasztásra állítja át, a (dollár)devizatartalékait fenntartja, de nem vásárol több amerikai államkötvényt belőle és 650 milliárd jüan értékű hitelkeretet nyit az ázsiai gazdaságok számára, amiből azok kínai termékeket vásárolhatnak. A lépések nem mellékesek és nem egyoldalúak: az IMF felvetette, hogy mesterséges elszámolási egységébe (SDR) be kell venni a jüant és a rubelt is, és sokan úgy vélik, itt az ideje, hogy az energiahordozókat ne csak dollárban jegyezzék.

A korábbi időszakok növekedésre „ítélt" eszközei lufinak bizonyultak: az értékpapír- vagy az ingatlanpiac esete jól mutatja, hogyan viselkedik egy lufi. (Korábban Magyarországon is voltak olyan vélemények, hogy a gazdaság azért sem növekedik lehetőségeihez képest, mert a hitel/GDP arány csak másfél, pedig a fejlett államok ennél nagyobb aránnyal bírnak, a fejlett Izlandon egyenesen 15 ez az arány... Most láttuk, Izland kártyavárként omlik össze és nem járt jól a hasonlóan eladósodó ír gazdaság sem.) Ezen után a változás legfontosabb eleme az állam és a piac szerepének újragondolása kell, hogy legyen. Többé nem fordulhat elő, hogy minden fundamentális ok nélkül az olajár 30 és 150 dollár között mozogjon egy éven belül...

Herczog Edit: A jelen változás csak a felszín, az igazi probléma az ökológiai és demográfiai változás. Külön nehézség, hogy a politika természetétől fogva reaktív és többségi. Így például a mai napig a válság hatásainak csökkentésére elköltött 3000 milliárd dollár jelentős része a „barna gazdaságba" áramlott és kevés jutott a „zöld gazdaságnak". A nagy problémákra új, globális felelősséget vállalni tudó intézmények kellenek, intézményi paradigmaváltozás kell.

A változás más területeken is tetten érhető: a tulajdonjog változására szabályozás nincs felkészülve. A szolgáltatások egyre nagyobb hányada csak használatra kell a fogyasztónak, némely iparágban nagyon komoly monopóliumok jönnek létre, mint például az IT-szektorban vagy akár a mezőgazdaságban. Az uniós kereskedelemben kapható almák 80 százaléka például 5 almatermelőtől érkezik... A tudás hasonlóképpen koncentrált, de szerencsére a tehetség nem az, így a digitális írástudatlanság visszaszorításával jelentős fejlődés előtt állunk.

A tudatos fogyasztók sajnos egyelőre csak a népesség 10-20 százalékát teszik ki, és amíg a „mit gyártunk" kérdésre a nagyvállalat vezetése „profitot" választ adja, addig a szemléletváltozás nem jön el.  A korábbi „klímaváltozás" hatására kipusztultak a dinoszauruszok: elképzelhető, hogy ez fog történni a mai nagyvállalatokkal is.

Nagy Bálint: Modellváltás szükséges, hiszen a mai gondolkodás, társadalmi rendszer, üzleti logika nem működik. Természetesen ezt egy újságcikkben leírni vagy egy konferencián elmondani könnyű, de ezután ha a résztvevők visszamennek cégükhöz, akkor a másnapi probléma megoldása fogja őket foglalkoztatni. Ez a baj, hiszen a jelen problémára rendelkezésre álló megoldások és gyógymódok a régiek. Ugyanazzal a logikával próbáljuk helyreállítani a régi rendet - pénzt teszünk a gazdaságba....Hiszen be kell számolni a tulajdonos(ok)nak, akiknek a bevétel növekedése számít.

Újabb megrázkódtatásokra számíthatunk, hiszen sajnos a paradigmaváltozások mindig nagy sokkal járnak. Teljesen új megközelítéseket kell kitalálnunk, a nagyvállalatoknak új modelleket kell kidolgozniuk, nem környezetszennyező tranzakciókat, az e-kereskedelmet stb. kell preferálni. A vízió, hogy zöld és fenntartható új világ jön létre.

Gyulai Iván: A jelenlegi probléma gyökere, hogy a növekedés szükségességére épül. Az ember és a környezet ebben a rendszerben eszköz, a gazda(g)ság pedig cél. A problémák közös gyökere az értékválság, és ebben intézményeink legalább annyira felelősek, mint mi. Régóta tudjuk, hogy a pénztulajdon ebben a világban többet ér, mint az árutulajdon, a kamat pedig nemcsak a pénz mozgásának a hajtóereje, de féke is lehet egyben. A 20/80-asok társadalmában élünk: a (német) népesség 80 százaléka rendszeres kamatfizető még akkor is, ha maga nem vett fel hitelt. Nagyjából minden 3. forint vagy euró kamattörlesztésre megy el a fejlett világban. Amíg a kamatot fizetjük és kapjuk, addig a növekedés fontossága nem csökken...

Czirják Sándor: A sokak által várt Green New Deal nem könnyen jön létre, hiszen a fosszilis tüzelőanyagokra oly mértékben rá vagyunk utalva és oly nagy érdekek állnak mögötte, hogy változtatni nagyon nehéz lesz. (Képzeljük csak el, hogy lecseréljük a finomítókat, vezetékrendszert, töltőállomásokat, stb.)

A tervezésről csak annyit, hogy lehet, hogy a vállalatok terveznek hosszú távra is, de a tulajdonosoknak évente kell beszámolni, az előléptetések, jutalmak stb. szintén évente történnek. Ez van a (gazdaság)politikában is: négy évre terveznek...


Demcsák Mária, Hámori Balázs, Czirják Sándor, Gyulai Iván, Herczog Edit, Nagy Bálint

Nagy Bálint: Kényszerpályán vagyunk, a növekedés is kényszerpálya. Önként sajnos nem működik a paradigmaváltás, ahhoz a keretrendszer összedőlése kell...

Herczog Edit: A Green New Deal működhet, hiszen van 3-4 olyan iparág és szektor, ahol nagyon komoly eredményeket lehet elérni és érdekek is állnak mögöttük. Ilyen az építőipar, ahol az energia-megtakarítás 40 százaléka koncentrálódik. De a "smart" (okos) rendszerek bevezetése is hatalmas költségcsökkentést hozhat. (Mint amikor a hűtő megtanulja, hogy a család reggel és délután használja intenzíven, és ekkor kell jobban hűtenie). Az még persze kérdés, hogy a digitális technológiában élen járó cégeknek lesz hagyományos águk, vagy a hagyományos termelő cégek fejlődnek digitális irányba is...

Gyulai Iván: Az olyan terveknek, mint hogy a megújuló energiák lesznek a meghatározóak az kellene, hogy naponta 1 Gigawatt termelőkapacitás épüljön ki, így 2050-re a fele kapacitás nem a fosszilis energiából származik. Ez lehetetlen, inkább arra kellene rájönni, hogy a természetei erőforrások tekintetében fogyókúrára van kötelezve az emberiség...

Kapitalizmus vagy új rend?

Hámori Balázs: globális térben szabályozott piacgazdaság kell.
Czirják Sándor: nincs jobb rendszer, de a szabad piacgazdaság fenntarthatatlan.
Gyulai Iván: nagyon erős hatás kell, hogy a társadalom megváltozzon.
Herczog Edit: a tulajdonjog változik, közösségi használat előtérbe kerül.
Nagy Bálint: magántulajdonra alapuló gazdaságnak fenn kell maradnia, különben csak nagyon sötét víziók maradnak...

Baritz Sarolta előadása:

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo