2,5 millió ember rossz lakáskörülmények áldozata hazánkban

Magyarországon körülbelül 100 000  fiatal pár nem számíthat szülői támogatásra, és nem rendelkezik tartalékokkal ahhoz, hogy megfelelő lakáshoz jusson. Több mint 200 000 alacsony jövedelmű idős ember számára jelent gondot a lakásfenntartási költségek megfizetése. A Habitat for Humanity Magyarország a nyilvánosság elé tárta "Lakhatási szegénység és lakáspolitika" című lakáspolitikai diagnózisát és ajánlásait.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magántulajdonra orientált lakáspolitikai rendszerek kudarcot vallottak számos lakáspiaci helyzet megoldásában, és akadályozzák, hogy a háztartások rugalmasan reagáljanak a munkaerőpiac változásaira, állítja a Habitat Magyarország. Az alacsony jövedelmű háztartásokat az átlagos háztartásoknál is jobban sújtják a lakhatás megfizethetőségének problémái.

Az idősek közül sokan annak érdekében, hogy elkerüljék a hátralékosságot, alapvető, elemi szükségleteik kielégítését (pl. élelmiszer) fogják vissza. Körülbelül 300 000 ember él a közlekedésből kieső falvakban, elszegényedett városi területeken, telepeken.

"Szegény embert az ág is húzza" - meg a villanyszámla!

Éppen a szegényebb háztartások laknak a legrosszabb energiahatékonyságú lakásokban, ez hozzájárul ahhoz, hogy jelentős az "energiaszegénység". A szegénység területi koncentrációja nemcsak az elszegényedett területeken élők számára káros, hanem egész társadalmunk számára, nemcsak anyagilag, hanem mert gyengíti a társadalmat összetartó érték- és normarendszereket, amelyek nélkül közösségünk előbb-utóbb széthullik.

Évente 10 000 fő kerül ki úgy valamilyen intézményi ellátásból (pl. volt állami gondozásból, hajléktalanságból), hogy lakhatásának megoldásában segítségre szorul. Ezek a "lakhatási szegénység" legkirívóbb példái, de a fentieken kívül is sokszázezer embert érintenek az ezzel összefüggő problémák: a XXI. század Magyarországában 1,2 millió ember él elfogadhatatlan minőségű, 1,3 millió ember túlzsúfolt lakásokban.

Sümeghy György, a szervezet igazgatója elmondta, a tanulmány elkészítésével és nyilvánosság elé tárásával a Habitat fő célja, hogy felhívja a döntéshozók figyelmét a lakásügy szociális szempontú megközelítésének fontosságára.

A Habitat javaslatai
  • A szociális bérlakás-rendszer megerősítése - a bérlakás-építés mellett a meglevő lakásállomány bérlakások körébe való fokozottabb bevonásával
  • Olcsó lakások kínálatának megteremtése
  • A lakhatási támogatások integrált, neutrális rendszerének kialakítása
  • Energia-megtakarítást célzó komplex (a támogatás mellett felújításokat és az energiatudatosság fejlesztését is tartalmazó) programok kidolgozása
  • A szegénység területi koncentrációjának oldását célzó programok indítása

 

 

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo