Németh Krisztián és Simon András személyében két fiatalember szerződhetett a Liverpool labdarúgó csapatához, illetve a brit klub megállapodást kötött a Sándor Károly Futballakadémiáról is, hogy az Agárdon hat éve elindított intézményt közösen működteti az MTK-val. Talán nem alaptalan a felvetés: üzleti értelemben nem kifejezetten sikerorientált társadalmunkban nem lehet organikus fejlődésnek az eredménye a nemzetközi elismerést szerző akadémia, inkább szigetszerű képződmény a főleg Várszegi Gábor nevéhez kötődő tehetséggondozó iskola.
Hat éve a klubvezetés drasztikus modellváltást határozott el, kialakítva az utánpótlás nevelésén alapuló szisztémát. Megteremtette a Sándor Károly nevét viselő akadémiát kifejezetten azért, hogy Magyarország legtehetségesebb gyerek játékosainak módjuk legyen valóban európai körülmények között felkészülni a jövőjükre. A cél kimondva is az volt, ne legyen olyan eldugott szeglete az országnak, ahol a tehetség azért megy veszendőbe, mert nincs meg a kibontakozásához, fejlesztéséhez a normális feltételrendszer.
Egyénekben gondolkodnak
Tehetséggondozó iskolát alapítottak tehát a Velencei-tó szomszédságában az üzletemberek és sportvezetők, a gyerekek valóban lakják is a kollégiummal együtt kialakított sportkastélyt. Domonyai László, az MTK Budapest ügyvezető igazgatója érvei szerint a tehetségek felkutatása, gondozása nem azt jelenti, hogy Agárdon az MTK "kölyökcsapata" járja ki a kurzust, s nem arról van szó, hogy ha nincs egy másik Sándor Károly Akadémia az országban, akkor nincs ki ellen focizniuk. Agárdon nem csapatban gondolkodunk - szögezi le az ügyvezető igazgató -, hanem egyénekben, tehát nem csapatként élnek az iskolában, a kollégiumban a gyerekek.
Az MTK szakembere láttatni igyekszik azt a különbséget is, amelyik jó pár éve Demján Sándor, Csányi Sándor pénzén elindult Bozsik program, illetve a Sándor Károly Akadémia között volt, illetve van. Az előbbi "csak" arról szólt, hogy tornarendszerben minél több kisfiú focizzon. Agárdon azonban elitképző iskola működik, tehetséges kisgyerekek, majd nagyobb gyerekek laknak a kollégiumban, ellátják őket minden szükségessel, főznek, mosnak rájuk, s valódi középiskolai tanulmányokat is folytatnak. Egy gyerek egyévi költségei elérik a hárommillió forintot. Rengetegen jelentkeznek itthonról is, külföldről is, boldogan fizetnének, hogy beírathassák a gyermeküket. Erre nincs mód, az ország 35-40 legtehetségesebb gyermekének készült az iskola, őket a tehetségkutató edzők találták, találják meg.
Piacképes licenc
"A Sándor Károly Akadémia azonban a magyar foci olyan zászlóshajója, amilyen sikertörténetté is válik" - érvel nem is kék-fehér, hanem piros-fehér-zöld lobogó alatt a Hungária körúti klub ügyvezető igazgatója. Bizonyítéka: Európa legnagyobb élklubjainak utánpótlásért felelős vezetői adják egymásnak a kilincset, napokon át tanulmányozva az agárdi tehetséggondozást, elitképzést. Domonyai Lászlóék végül is döntöttek, a Liverpoolnak mondtak igent, tekintettel az ottani klubkultúrára, s arra az ott folyó nem csak fizikai - stadion- - építkezésre, amellyel egészséges jövőt kölcsönöznek az angol együttesnek. Komoly célokkal érkezett amerikai befektető csoport kezdte meg tevékenységét náluk.
Kiderült, nem rúgunk szellemi öngólt, amikor azt kérdezzük: kastéllyal, koszttal, kvártéllyal sokfelé rendelkezhetnek a világban, a Sándor Károly Akadémia birtokol-e olyan know-how-t is, amilyet Európa is piacképesnek, jó hozadékúnak tart? Domonyai László igenjét azzal toldja meg, hogy valóban működnek máshol is Európában nagyon jó tehetséggondozó iskolák, de szinte mindegyik hetekig-hónapokig háznál laktatja a gyerekeket, onnan járnak edzésekre, iskolákba. Agárdon a gyerekeket nem vágják el a családjuktól, hétvégéken szinte kötelezően otthon vannak, mert ez nagyon is kell a személyiség egészséges fejlődéséhez. Nem pusztán a gyerekek tehetsége vizsgázott és vizsgázik tehát, hanem - éppen úgy, ahogy a három sakkozó Polgár lány esetében - a tehetséggondozásban specialista felnőttek szakértelme, tudása is.
Boldogságot keresnek
Domonyai László elutasítja a gondolatot, hogy üzletet akartak csinálni a Sándor Károly Akadémiába befektetők, hiszen az iskola eddigi működésének több mint 700 millió forintjából valóban kihozhattak volna jókora profitot, ha az üzleti életben fialtatják. A focit szerető emberek az alapítványba befektetett pénzükkel és munkájukkal keresnek, de nem pénzt, hanem boldogságot. Amikor a Liverpool leigazol két játékost az iskolából, akkor az igazolódik vissza, hogy sikerült a tehetségek megtalálása, felnevelése, s az akadémia képes értéket létrehozni. Fontos, a szakmai befektetésük nem is az MTK-é, hanem az egész magyar labdarúgásé. A hazai futball a haszonélvező, s persze a felnevelt tehetségek mindegyike, függetlenül attól, hogy hol folytatják. Domonyai László szerint NB I-es csapatokban találják meg számításukat, ahol manapság is tisztességgel meg lehet élni a jövedelemből. Tízegynéhány aktív labdarúgói évvel pedig meg lehet alapozni egy egész életet.
(Teljes cikk a Piac és Profit július-augusztusi számában.)