Nehezebb lehet megfelelni a fenntarthatóság szabványainak

Változik a világ legelterjedtebb fenntarthatóságijelentés-keretrendszere. A szakértők szerint ez a jó szándék ellenére akár ronthat is a helyzeten, ha a vállalatokra fenntarthatatlan terheket rónak.

Kép:PP archív

A fenntarthatósági jelentéskészítés az utóbbi évtizedekben a felismerhetetlenségig megváltozott. A limitált számú, úttörő vállalat által készített jelentések helyét átvették a jóval tartalmasabb kiadványok, amelyeknek üzleti relevanciája is nagyobb. Ráadásul óriási növekedést tapasztalhattunk a jelentéstevő vállalatok számában is.

Bárki, aki a jelentéskészítésben jártas, tudja, hogy mindez nagyban köszönhető a GRI munkájának. A Global Reporting Initiative 1997-ben indult azzal a céllal, hogy iránymutatással és megfelelő támogatással általános gyakorlattá tegye a vállalatok fenntarthatósági teljesítményéről szóló beszámolók készítését. Első szabványát 2000-ben tette közzé, majd több változaton keresztül odáig fejlődött, hogy mára 11 ezer vállalat használja a GRI útmutatóját jelentése elkészítésekor.

Hogyan váljunk fenntarthatóvá lépésről lépésre?
A szemléletváltás nem kerül pénzbe. Számos lépést megtehet egy vállalkozás anélkül, hogy célzottan a fenntartható fejlődésre hatalmas összegeket fordítana. Összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyek segítenek elindulni.
Eddig minden szép és jó is. Az utóbbi néhány hónapban azonban – amíg az érintettek az új szabványról, a G4-ről egyeztettek– a rendszer óriási változáson ment keresztül. A javasolt változások visszafelé sülhetnek el, ha a jelentéstevőkre teljesíthetetlen terheket rónak – mondja Ben Tuxworth, a The Guardian munkatársa.

Bár az új verzió végleges tartalmáról a májusi közzétételig csak találgatni lehet, már most megdöbbenést keltett az piacon. A pletykák szerint a G4 az alábbiakban lesz más, mint a korábbi változatok:

–  A G4-ben nem lesznek „szintek” (A, B, C). Ennek elsősorban a korábbi félreértések szolgáltak alapul: sokan úgy gondolták, hogy az „A+” a vállalat fenntarthatósági teljesítményére utal, nem pedig arra, amit jelent: a közzétett információk mértékére.

–  A G4 az értéklánc irányába mozdítja el a fókuszt. Nehéz ezzel vitatkozni, hiszen a legtöbb vállalatnak valóban az értékláncán keresztül jelentkezik a legnagyobb környezeti hatása. Azoknak a cégeknek azonban, amelyek komplex és többszintű értéklánccal rendelkeznek, bármilyen rendszerszintű megközelítés igen ijesztőnek tűnhet.

–  A G4 növeli az indikátorok számát, 79-ről több mint 100-ra. A szükséges adatok begyűjtésére, rendszerezésére és az adatlapok kitöltésére várhatóan nagy erőforrásokat kell majd fordítani, valószínűleg a praktikusság kárára.

–  A G4 nem tesz lépéseket azért, hogy megkönnyítse az olvasók helyzetét. Néhányan félnek, hogy a G4 szerint készülő jelentések kevésbé lesznek élvezhetőek az érdeklődők számára, ami oda vezethet, hogy a jelentések végül egy szűk, szakértői érintetti rétegnek szólnak majd; vagy akár azt az érzést keltheti, hogy senki sem olvassa el őket.

Lehet valami a profitnál is fontosabb?
Nem mindegy, hogy a profit miből származik. Az úgynevezett társadalmilag felelős befektetések (Socially Responsible Investments – SRI) a hagyományos pénzügyi célok mellett társadalmi, környezeti, etikai megfontolásokat is figyelembe vesznek a pénz elhelyezésekor. S az intézmény működik: az SRI befektetési alapok bővülésének dinamikája az elmúlt években jóval meghaladta a piac egészének fejlődési ütemét.
A fenntarthatósági tárgyú befektetések (Sustainability Themed Investment) egy vagy több, közvetlenül a fenntarthatóságot célzó tárgyra fókuszálnak. Leggyakrabban környezeti vagy ritkábban társadalmilag fenntartható termékek, szolgáltatások előállításával foglalkozó cégekbe fektetések tartoznak a sokat vitatott kategóriába. Tipikus példák a megújuló energia, a tiszta technológia, az éghajlatváltozás, víz, erdő tartalmú és ökológiai befektetések. Itt olvashat ezekről bővebben.
Bár senki sem kérdőjelezi meg a változások mögött húzódó jó szándékot, az eddigi visszajelzések alapján félő, hogy a G4 túl komplexszé és nehézkessé teheti a jelentésírást, amely azt eredményezheti, hogy a vállalatok eltávolodnak a GRI-szabványoktól. A GRI pedig valószínűleg nem ezt szeretné elérni. Emellett viszont tagadhatatlan, hogy a fenntarthatósági jelentéseknek arra kell fókuszálniuk, ami valóban számít.

Az is igaz azonban, hogy ha a fenntarthatósági jelentéskészítést szeretnénk elterjeszteni a világon – különösen a feltörekvő piacokon, ahol a cégek még nem foglalkoznak jelentésírással –, akkor meg kell találni a megfelelő egyensúlyt aközött, hogy a G4 szerinti jelentéskészítés kihívást is jelentsen, de támogatást és értéket is nyújtson a felhasználóinak.

A fenti aggályokra reagálva a GRI szóvivője azt mondta, hogy az új szabvány – a G4 – azt kéri majd a vállalatoktól, hogy csak olyan indikátorokról számoljanak be, amelyek az ő vállalatuk szempontjából relevánsak, tehát nem jelent majd nagyobb terhet a vállalatok számára. „A jelentéstevő vállalat maga döntheti el, hogy milyen indikátorokról jelent” - mondta Marjolein Baghuis. Mindezeken felül a G4 jobb átláthatóságot kínál a „miről jelentsünk” és a „hogyan jelentsünk” közötti különbségről. Szerinte a G4 felhasználóbarátabb lesz mind a gyakorlott, mind pedig az újonnan jelentést készítők számára.

Amit, úgy tűnik, mindenki szeretne, az olyan megoldás, amely szigorú és megbízható, azonban eléggé rugalmas ahhoz, hogy a fenntarthatóság bármely szintjén lévő vállalat képes legyen általa javítani a teljesítményét.

Összeállította: Varga Judit Denkstatt Hungary

A cikk a Guardian Sustainable Business blog-on 2013. február 22-én és az Environmental Reader 2013. február 27-én megjelent írások alapján készült, és nem feltétlenül tükrözi a fordító véleményét.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo