Sikeres expedíció
Augusztus végén tért vissza a svájci Alpokból a Monte Rosa expedíció, amely azzal a céllal indult útra augusztus 15-én, hogy felhívja a figyelmet a fenntartható építészetre és a független Holcim Awards for Sustainable Construction (fenntartható építészetért) világverseny idei fordulójának kiírására. A harmadszor meghirdetetett, kétmillió dollár összdíjazású versenyt népszerűsítő, magyar szakemberekből és szakújságírókból álló csapat sikeresen elérte a 2795 méter magasságban megépült Monte Rosa menedékházat, amely a háromévente megrendezett nemzetközi seregszemle első megvalósult pályázata. A 2008-as európai döntőn bronzérmet szerzett épület speciális felszereléssel, négy óra gyaloglással közelíthető meg egy gleccseren keresztül. A csúcsok meghódítására vagy az érintetlen környezet megcsodálására indulók számára kiindulópontként és pihenőállomásként szolgáló, beszédesen Hegyikristálynak becézett menedékház nem csupán látványában simul a tájba. A Zürichi Egyetem oktatói és hallgatói négy szemeszteren át tervezték a minden szempontból korszakalkotó autonóm - a természet megújuló forrásaiból energiát nyerő - házat. Ahogyan Smiló Dávid, a BME Építészeti Szakkollégium elnöke, vezető építész, blogger, az expedíció egyik tagja fogalmaz, nem a megalkuvások, hanem a természeti adottságok és az emberi igények alakították az épületet. „Ha az építészetnek van nyelve, akkor ez a ház annak alapján jött létre" - hangsúlyozta a szakember.
Innovatív, előremutató megoldásokban nincs itt hiány: a víz tárolásához kutat vájtak a sziklába, amely nagyjából 50 méterrel magasabban helyezkedik el a menedékháznál, így a víznyomásról a gravitáció gondoskodik. Az év néhány hónapjában, amikor olvad a jég, itt gyűjtik össze az egész évre elegendő vízmennyiséget. A szürkevizet újrahasznosítják, és biológiailag tisztítják, a hőenergiát pedig a napenergia aktív - napkollektor, napelem - és passzív hasznosításából nyerik; a hulladékhőt például hőcserélőkkel és hőszivattyúkkal dolgozzák fel százszázalékosan. Az épületburkot vastag hőszigetelés fedi, a déli tájolású homlokzat téglalap formájú síkját pedig teljes mértékben fotovoltaikus napelemek borítják, megoldva az áramellátást. Gyakorlatilag nincs derékszög az épületben, mivel az alaprajz elrendezése a kör sugárirányú felosztását követi. A 18 hálóterem egymás mellett, cikkelyszerűen sorakozik.
A teljes szerkezet 200 tonnás súlyát legyezőszerűen kialakított, acélszerkezetű tárcsa vezeti a sziklába süllyesztett központi betonalapra. A szerkezet mindössze néhány ponton érintkezik a talajjal, így a talaj felé csatlakozó hőhidak száma is minimálisra csökkent.
- Döbbenetes volt szembesülni azzal, hogy a gleccser szintje 300 métert csökkent az 1800-as évek vége óta, amikor az eredeti menedékház felépült. Nagyon időszerű, hogy hasonló példaértékű projektek szülessenek, és a Holcim Awards segítségével elterjedjenek világszerte. Nekem ez az út a kitartásról és összefogásról szólt. Nemcsak a miénkről, hanem azokéról is, akik tervezték, majd megvalósították ezt a teljesen önellátó, fenntartható épületet - mondta Márta Irén, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért Közhasznú Egyesület alelnöke, a Holcim Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója.
Jubileumi átadó
Összesen 35 önkormányzatot támogatott 500 millió forinttal és így 141 új otthon felépüléséhez járult hozzá a Holcim Hungária Otthon Alapítvány az elmúlt öt évben. A szeptember 10-én, a Császár fürdőben megrendezett jubileumi díjátadón négy önkormányzat - Dabas, Dévaványa, Nyergesújfalu, Újszentiván - képviselői vehették át az idei támogatásról szóló oklevelet. Az alapítványon keresztül a Holcim 2005 óta segíti a hátrányos helyzetű családok otthonteremtését az önkormányzati bérlakás-építési programok 50 százalékos intenzitású támogatásával. Napjainkig közel 130 rászoruló család talált új otthonra; a tavaly elnyert több mint 106 millió forintos támogatással például összesen 34 önkormányzati bérlakás épült, köztük Sándorfalván egy négylakásos ökoház. Az idei pályázat segítségével az elkövetkezendő két évben további 14 bérlakás készülhet el. Nyergesújfalun az új Sportház tetőterében két darab új lakást alakítanak ki, Dévaványán két kétlakásos társasház építése valósul meg, Dabason szintén két család juthat újonnan épült bérlakáshoz, Újszentiván község pedig hat új bérlakással gazdagodik a Délnyugat lakóparkban az alapítvány összesen 100 millió forint vissza nem térítendő támogatásának köszönhetően.
A társadalmi felelősségvállalás kitűnő példája ölt testet a megvalósuló bérlakásokban. Az otthonteremtésben a kormányzat és a mecénások is tudnak segíteni, de mellé mindig kell az akarat és az öngondoskodás. Kiemelkedő, ha ez az öngondoskodás és mecenatúra településszinten az önkormányzatok akaratából juttat családokat otthonhoz - emelte ki Seres László, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára az ünnepséget megnyitó beszédében.
Monolit vasbeton ház Felsőzsolcán
Egy a fenntarthatóságot zászlajára tűző cég számára a helyi felelősség éppen olyan fontos, mint a globális szerepvállalás. Az idei áradások és esőzések következtében rengeteg magyar család maradt fedél nélkül, holott létezik olyan építkezés, amellyel a veszélyeztetett területeken élők is biztonságban tudhatják otthonaikat. A Holcim Hungária Zrt. és Budapest III. kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata összefogásával három, állami támogatásban nem részesülő család juthat monolit vasbetonból készült otthonhoz. Az árvízbiztos lakóépületek egyikének alapkövét a Miskolc melletti Felsőzsolcán tették le szeptember 28-án. Az eseményen Richard Skene, a Holcim Hungária Zrt. elnök-igazgatója szólt arról, hogy mennyire fontos a vállalkozások, önkormányzatok és a kormányzat összefogása a nehéz helyzetben. Kiemelte azt is, hogy ez a támogatás több mint pénzügyi segítség, hiszen olyan árvízbiztos megoldást kínál, amely mintaként szolgálhat majd az árvíz elleni védekezésben mint időtálló és biztonságos eszköz. A vasbeton tartófalak a vályogfalakkal ellentétben nem veszítik el szilárdságukat, más, árvízben is szilárd falszerkezetekkel szemben pedig vízzáró tulajdonságukat kell kiemelni.
Az épületek teherhordó szerkezetei - alaptestek, teherhordó falak, födémek - helyszíni monolit szerkezetépítési technológiával készülnek. Az alkalmazott technológia lényege, hogy az elkészített tervek alapján a helyszínen felhúzzák a falakat és födémeket megformázó zsaluzatot, amelyben a statikai számítások alapján meghatározott vasalatot (betonacélokat) összeszerelik, majd az egészet mixerkocsival helyszínre szállított, úgynevezett transzportbetonnal kiöntik. Az így kapott időtálló szerkezet nagyobb biztonságot ad a természeti katasztrófák ellen, összhangban a támogatók céljával: hosszú távú megoldást találni az árvízkárosultak számára.
Eddig a megoldás mégsem terjedt el széles körben. Sokakat visszatartott, hogy az egybefüggő, masszív doboz szerkezetű épület alaprajza kevéssé módosítható és a beton hőtartóképessége rossz. Ez utóbbit felülírták a kor innovatív szigetelési megoldásai, míg az alaprajz szűk mozgásterét kompenzálja a rugalmasan alakítható belső tér. Miután a betonból öntött épületfalak tökéletes teherhordóként viselkednek, nincs szükség az épületben további tartófalakra, ami tág mozgásteret enged a belső helyiségek alakításában.
A Holcim a három épület esetében összességében 28 millió forint támogatást nyújt, a III. kerületi önkormányzat - gyűjtés és saját tőke bevonásával - 8,3 millióval segíti az első ház megvalósulását.
Richard Skene az alapkőletétel kapcsán kiemelte: nemcsak a gazdasági vállalatok állnak rendkívüli kihívások előtt, hanem a rászoruló családok helyzete is még nehezebbé vált, mivel lényegesen szűkült a megszerezhető támogatások forrása.
- Öröm számunkra, hogy idén is sikerült egy komoly probléma megoldásához hozzájárulni, különösen, hogy a Holcim Hungária Zrt. a munkatársain keresztül közvetlenül is érintett az árvízkárok helyreállításában. A CSR aktív szerepvállalás - és erre ösztönözzük munkatársainkat, partnereinket és a környezetünket is - annak érdekében, hogy egy jobb, fenntartható világot építsünk együtt.
A vállalat nem csak az árvízmentes technológia terjesztésével vette ki a részét a védekezésből. A Vöröskeresztnek 100 tonna cementet adott a helyreállítási munkákhoz, a katasztrófavédelem számára ingyenesen kavicsot és homokot, a dolgozók pedig gyűjtéseket szerveztek, és az így megvalósult jótékonysági árverésen befolyt több mint százezer forintot eljuttatták a rászoruló családokhoz.