A fogyasztóvédelem munkatársai július közepéig tervezett országos ellenőrzéseik során a még forgalomba nem helyezett, illetve a már telepített játszótéri eszközök dokumentációját, mindenekelőtt a biztonságos üzemeltetéséhez szükséges megfelelőségi tanúsítványokat vizsgálják, mondta Fülöp Zsuzsanna, a hatóság szóvivője.
A hatóság ellenőrei azt is figyelik, hogy a játékokon az előírásoknak megfelelően feltüntetették-e az ajánlott korcsoportokat, valamint az alkalmazott szabványokat, illetve a gyártó és a forgalmazó adatait, továbbá elvégezték-e a szükséges karbantartásokat és ellenőrzéseket.
Termékfejlesztést ösztönöznek vagy a bírságokra utaznak?
Az ellenőrzés azonban ki van szervezve magánkézbe! Bruszniczky Balázs, a játszótéri eszközök minőségét és biztonságát vizsgáló TÜV Rheinland InterCert Kft. kereskedelmi igazgatója kiemelte, tanúsítványaik kiállításával nem gumiszobákhoz hasonló környezetet kívánnak kialakítani a játszótereken, hanem olyan, a gyermek számára kihívást jelentő játékok építésére ösztönzik a gyártókat, amelyek használata során a legkevesebb rejtett veszély leselkedhet a legkisebbekre.
A cég tapasztalatai alapján Magyarországon folyamatosan javul a játszóterek biztonságossága: míg ellenőrzéseik kezdetekor, 2004-2005-ben az eszközök több mint 90 százaléka nem felelt meg az előírásoknak, addig napjainkra a legtöbb üzemeltető már biztonságos feltételeket teremtett a játszótereken. Munkatársaik elsősorban azokat a játékokat nem engedik forgalomba, amelyek használata során a gyermekek feje, illetve ruházata - akár fulladást okozóan is - beakadhat.
A közelmúltban először kezdték vizsgálni a gyermekek számára készült különböző arcfestékeket is: a termékek jelölésében ugyan tapasztaltak problémákat, de vegyi összetételüket illetően csak egy esetben nem találtak rendellenességet.