Már lehet nevezni a 2007-es Mecénás Napra. A szervező Summa Artium a rendezvénnyel a hazai üzleti- és magánszféra művészetpártolásban játszott szerepvállalását ünnepli. Az esemény fénypontja az árveréssel egybekötött Díjátadó Gála, amelyen Summa Artium díjban részesülnek a kulturális kezdeményezéseket kiemelkedő módon támogató vállalatok és magánszemélyek.
A tavalyi évhez hasonlóan a szakmai zsűri idén is négy elismerést ítél oda, azonban a díjkategóriák az előző évekhez képest némileg változtak. Új kategóriaként jelenik meg a Projekt díj, amely olyan figyelemreméltó együttműködésnek ítélhető, amelynél a sikert elsősorban nem a befektetett pénz összege határozta meg, hanem a támogató pénzbeli vagy egyéb erőforrásainak újszerű felhasználása - mindkét fél számára előnyös módon. A Gálán a Projekt díj mellett a "Kortárs művészetért", "A kis- és középvállalkozások", valamint a "Patrónus" díjakat adják át.
Mindenki jelölhet
"Arra biztatjuk a kezdeményezés iránt érdeklődő vállalatokat, kulturális szervezeteket, művészeket és üzletembereket, hogy jelöljenek mecénást, patrónust, szponzort a Summa Artium díjra, valamint érdekes és hasznos kulturális projekteket, amelyekre, illetve támogatásuk lehetőségére, vendégeink a díjátadást követő aukció során licitálhatnak" - mondta Török András, a Summa Artium Kht. igazgatója. Idén 15 projektet árvereznek el, kiválasztásuk szempontja a minőség, a különlegesség, a sokféleség (fővárosi, vidéki, társadalmi hasznosság), az önmagában is megálló jelleg, valamint az ellenszolgáltatási képesség.
Az aukcióra olyan projektek jelentkezhetnek, amelyek támogatási igénye nem haladja meg a 2 millió forintot. "A tavalyi árverezésen a legmagasabb összeget Vékony Délia és a Sparks Galéria Művészi Kuka Projektje kapta, amelynek alkotásait 2007 júniusában már meg lehet tekinteni a Sparks Galériában. Budapest utcáin szeptembertől lesznek láthatóak és használatba vehetőek a művészi szemetesek" - tette hozzá az igazgató. A kukákat az előzetes tervek alapján kiválasztott művészek alakították át saját művészi világuk és esztétikai látásmódjuk szerint.
Az idei díjakra a jelentkezéseket és jelöléseket, valamint az árverésre felkínált projekteket 2007. szeptember 10-ig várják, az ezekhez szükséges adatlapok erről az oldalról tölthetőek le.
Az esemény fő támogatója az idei évben is a Deloitte Zrt. és a Roland Berger Strategy Consultants, a rendezvény partnerei pedig az Amerikai Kereskedelmi Kamara, valamint a Menedzserek Országos Szövetsége.
A kortárs művészetért díjat a Raiffeisen Bank kapta, amely a hazai kortárs képzőművészeti élet, a komolyzene és a jazz, valamint a színházművészet következetes támogatója évek óta.
Az Év patrónusa elismerést pedig Dr. Lakatos Péter, ügyvéd, aki a Magyar Zeneművészeti Alapítvány támogatása mellett létrehozta a MusiciansWho internetes portált, elősegítve, hogy a klasszikus zene hazai szereplői ismertséget szerezzenek, és hozzájussanak a karrierjük építéséhez legfontosabb információkhoz.
Kis- és középvállalkozások kategóriában Vass László, a Vass Cipő Kft. tulajdonosa kapott elismerést, aki közel 30 éves műgyűjtő munkájának eredményével, a 600 kortárs műalkotást tartalmazó gyűjteményével és a kiállítóhely kialakításának támogatásával a veszprémi Modern Képtár - Vass László Gyűjtemény létrehozója.
Az Eszme-díjat tavaly Dr. Kuti Éva kapta, aki hosszú évek óta kiemelkedő kutató-elemzője a magán- és a vállalati adományozások hazai működésének, és több rangos külföldi lap megbecsült szerkesztőbizottsági tagja.
A zsűri több kiemelkedő teljesítményt is értékelt: Dr. Balogh Péter, az ECOVIS Ügyvédi Iroda és az Amadeus Alkotói Ösztöndíj alapítója, Gecser Ottó, a Magyar Fotográfiai Alapítvány elnöke mellett még Spengler Katalin újságíró, Inkei Péter, Hunyadi Zsuzsa, Szabó János a Fesztivál világ című tanulmány szerzőinek, valamint a Magyar Telecom, és az Aegon Magyarország tevékenységét emelte ki az öttagú zsűri.