A "szelektív panel" rendszer segítségével a panelház lakói az emeleti ledobó helyiségekben elhelyezett irányító rendszer segítségével megválaszthatják azt, hogy az általuk ledobott hulladék a földszinti tároló helységekben a kommunális vagy a hasznosítható hulladékokat tartalmazó gyűjtőedénybe kerüljön egy, a ledobó cső végén elhelyezett ötletes szeparáló berendezés révén. A mintegy 1,6 millió forintos beruházással megvalósított innovatív műszaki megoldás országos szintű alkalmazása esetén mintegy 1,9 millió lakótelepeken élő lakos számára jelenthetne lehetőséget a kényelmes és környezetbarát hulladékkezelésre.
A Magyarországon található több, mint 4 millió lakásból megközelítőleg 800.000 található lakótelepeken, amelyekben összesen 1,9 millió ember él. Budapesten a lakott lakások 34 százaléka, a nagyvárosokban pedig átlagosan 43 százaléka található ilyen, gyakran városrész nagyságú területeken. Országos viszonylatban a lakótelepi lakások több mint 60 százaléka, azaz közel 520.000 lakás házgyári technológiával épült.
Egycsöves
"A panelházak többségébe, de számos esetben a hagyományos technológiával épült lakótelepi házakba is úgynevezett "egy csöves" hulladékledobó került beépítésre, így ezek a 70-es és 80-as években, elsősorban a fővárosban és a megyeszékhelyeken épült épületek átalakítás nélkül alkalmatlanok a szelektív hulladékgyűjtésre." - mondta Dióssy László, a KvVM környezetgazdasági szakállamtitkára a sajtótájékoztatón. "A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium ezért kiemelt figyelmet fordít a lakótelepek szelektív hulladékgyűjtési rendszerekbe történő integrációjára és az ezt célzó innovációk támogatására." - tette hozzá a szakállamtitkár.
A legtöbb hazai lakótelepen már kihelyezésre kerültek szelektív hulladékgyűjtő edények és a KvVM valamint az ÖKO-Pannon Kht. több nagyszabású kampányt is megvalósított a gyűjtés népszerűsítése érdekében. Ennek ellenére, amint az egy 2006-ban végzett közvélemény-kutatásából kiderül, a szelektív hulladékgyűjtést a nem gyűjtők 37 százaléka utasítja el amiatt, hogy nincs hely a lakásban a hulladékok tárolására vagy bonyolult szétválogatni a hulladékot, 32 százalékuk pedig a gyűjtőszigetek lakóhelytől való távolsága miatt nem vesz részt a gyűjtésben. A nem válogatók 70 százaléka azonban úgy nyilatkozott, hogy megfelelő körülmények között hajlandó lenne szelektálni a háztartásában keletkező hulladékokat.
Erre a komplex problémára nyújthat életképes műszaki megoldást Szabó János debreceni vállalkozó ötlete, az ÖKO-Pannon Kht. támogatásával létrejött panelházi szelektív hulladékgyűjtési rendszer. #page#
A rendszer működésnek lényege az, hogy a panelház lakóinak minden emeleten, kezelőgombok segítségével kell kiválasztaniuk azt, hogy éppen kommunális, azaz vegyes háztartási hulladékot vagy újrahasznosítható (PET, italoskarton és alumíniumdoboz) hulladékot dobnak a rendszerbe. A kezelőgombok a ledobócső végén, a földszinti tároló helységben egy szeparáló berendezést működtetnek, amely egy terelőlapát segítségével a lakók által ledobott hulladékot a megfelelő (kommunális vagy újrahasznosítható hulladékokat tartalmazó) gyűjtőedénybe irányítja.
Másfél hónapja
A Magyarországon egyedülálló "szelektív panel" projekt immár másfél hónapja működik. A rendszer használatát a Tócoskert tér 1. alatt található panelházban élő mintegy 300 lakó gyorsan megtanulta és megszokta. Az eltelt egy hónapban a panelházból a helyi közszolgáltató, az AKSD Kft. mintegy 4,4 m3 újrahasznosítható hulladékot, elsősorban PET palackot, italos kartondobozt és alumínium dobozt szállított el. A rendszer népszerűségét mutatja, hogy a teszthónapban végzett 2.746 hulladékledobásból a lakók az esetek csaknem 30 százalékában, azaz több mint 800 alkalommal hasznosítható hulladékot dobtak le. Az így begyűjtött hulladékmennyiséget az ÖKO-Pannon Kht. partneri hálózatán keresztül újrahasznosíttatta, ez az anyagmennyiség tehát nem került a hulladékdepóban lerakásra.
"Nagyon örülünk annak, hogy egy ilyen kreatív és környezetbarát technikai innováció megszületését segíthettük. Bízunk benne, hogy a tesztprojekt sikere hozzásegíti az ötletgazdát a rendszer országos szintű elterjesztéséhez." - mondta Viszkei György, az ÖKO-Pannon Kht. ügyvezető igazgatója.- "Úgy gondolom, hogy a lakosság környezetvédelmi szemléletének megváltoztatása csak a megfelelő technikai háttér és infrastruktúra kialakításával párhuzamosan történhet." - tette hozzá az igazgató.
Az ÖKO-Pannon Kht. által koordinált hulladékgyűjtési rendszerben mintegy 4,5 millió lakos, összesen több mint 4.400 gyűjtősziget segítségével gyűjtheti anyaga szerint különválogatva a csomagolási hulladékokat. 2007 első negyedévében a Kht. 2.000 partnere összesen 132.000 tonna csomagolást bocsátott ki. Ebből a csomagolás mennyiségből, az ÖKO-Pannon Kht. mintegy 84.000 tonna hulladékká vált csomagolást gyűjtetett vissza és hasznosíttatott begyűjtő és hasznosító hálózatán keresztül, több mint 63 százalékos hasznosítási arányt érve el ezzel. A lakossági begyűjtésből származó hulladékmennyiség csaknem 13 százalékos arányt képviselt az év első három hónapjában.