A két alapító a jubileumi évforduló alkalmából ünnepi tanácskozásra hívta össze az üzleti etikai díjat kapott cégeket, valamint a témát fontosnak tartó közéleti, tudományos szereplőket, a felelős vállalati magatartás fontosságát értő szakembereket, hogy megvitassák, mit jelent a felelősség ma, a globális válságok idején, s mi az egyes ember és a gazdasági szereplők felelőssége. Szóba kerül, hogy hogyan lehet és lehet-e egyáltalán az üzleti, a társadalmi és a globális érdekeket szinkronba hozni az egyes üzleti szervezetek szintjén; hogyan lehet jobban társadalmasítani, szélesebb körűvé tenni az egyes vállalatok működését, tehát az érintettek körét kiterjeszteni; megkockáztatható-e, hogy a fontossági sorrendben a fenntarthatóságot szolgáló tettek a profitérdeknél előrébb kerüljenek?
- „Nemzeti nagyvállalat" kategóriában: Fővárosi Csatornázási Művek Zrt.
- Kisvállalat" kategóriában: VirusBuster Kft.
- „Középvállalat" kategóriában: Gödöllő Coop Zrt.
- „Multinacionális vállalat": kategóriában: TEVA Gyógyszergyár Zrt.
- A zsűri különdíjasa: Vodafone Magyarország Zrt.
„Nagyon megnőtt a díj presztízse, ami jól mutatja, hogy egyre nő a tudatosság a vállalatok körében, a tudatos létezés, a társadalmi elkötelezettség és a felelősség az élhető, fenntartható világ fennmaradásában. Verseny helyett az együttműködésre, a mindenáron profitszerzés helyett a mások érdekeire is tekintettel levő, optimális profitra, az elkülönült, egyéni érdekek szerint élés helyett a gondoskodásra, a társadalmasított felelősség kifejlesztésére, ezek alapjaira kellene az új értékrendszerünket felállítani." - fogalmazott Demcsák Mária, a Piac és Profit üzleti magazin főszerkesztője, az Üzleti Etikai Díj egyik alapítója, a rendezvény házigazdája.
Az ünnepi tanácskozás résztvevői felhívást tettek közzé a hazai vállalatok vezetői számára, amely tíz pontban foglalja össze a legsürgetőbb tennivalókat annak érdekében, hogy a felelős, etikus üzleti magatartás ne csak megbeszélések témájává, hanem a mindennapok gyakorlatává váljék.
Az Üzleti Etikai Díj, amelyet az alapítókból és az előző évben díjazott vállalatok vezetőiből álló zsűri jelölés alapján ítél oda évente egy alkalommal, legalább három - 2009-ban öt - kategóriából áll. Jelölt legalább három éve működő, magyarországi székhelyű cég lehet.
Idén 33 jelölt vállalatból 23-an pályáztak, amiből 22 pályázatot talált értékelhetőnek a zsűri. Közülük 10 kisvállalat, 6 multinacionális vállalat, 2 nemzeti vállalat, és négy középvállalat versenyzett a kategóriájában.
A résztvevők dialógusát az üzleti szereplők megnövekedett felelősségéről itt olvashatja, a prezentációk pedig letölthetőek innen. A közös felhívás szövege itt elérhető.