Földrengés okozta a bányaomlást?

Lehet, hogy a szénbányászat reneszanszának is köszönhető, kevesebb figyelmet kap a biztonság, s többfelé balesetekkel kénytelenek számolni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy - ma már nem eredeti szakmájában dolgozó - magyar tudósember nem tartja reális érvelésnek azt a védekezést, amelyet az egyesült államolbeli Utah államban csaknem egy hete beomlott bányáról az ottani üzem tulajdonosa megfogalmazott. Arra hivatkozott, hogy a térségben a Richter-skála szerint 4-es erősségű földmozgást észleltek, melynek epicentruma kevesebb, mint 20 kilométerre volt a tárnától. Az általunk megkérdezett, a "pályaelhagyás" miatt névvel nem nyilatkozó szakértő, aki évtizedeken át tevékenykedett a hazai szénbányászat cégeinél és hatóságainál, nehezen tudja elképzelni, hogy a földrengésnek hatása lett volna a bányaomláshoz. Egyébként az ottani földrengésszakértők sem látnak bizonyított összefüggést a két dolog között.

Az azonban bizonyos, hogy nagy erőkkel keresik a föld alatt rekedt amerikai bányászokat. A hét elején, nem sokkal a szerencsétlenség után, a bánya egyik helyi vezetője a bányászok túlélési esélyeit latolgatta, azt megfogalmazva, hogy ha magát az omlást túlélték, akkor több napra való levegőjük és vizük van, vagyis a mentőalakulatok eséllyel keresik őket. 

Az általunk megkérdezett szakértő figyelmeztető jelnek gondolja, hogy újabban az árak alakulása úgymond felpörgette a bányászkodást, azaz ott, ahol nem fejlesztették vissza környezetvédelmi és gazdaságossági okokból a kitermelést, most kihasználják a váratlanul növekvő keresletet. Meglehet, egyes üzemekben talán kevésbé áldoznak a biztonságra, mint hajdanán.

Kínában és Oroszországban az utóbbi hetekben be is következtek bányaszerencsétlenségek,  Vorkutában hét bányász meghalt, négyen pedig eltűntek a  sújtólégrobbanás miatt.

Ami a bányászkodás reneszanszát illeti, a Piac és Profit is beszámolt arról, hogy az árak erőteljes tempóban kúsznak fölfelé. Az előrejelzések szerint télre a jelenlegi 85 dolláros tonnánkénti ár elérheti a 100 dollárt is. Egyes széntermelők szerint az ázsiai piacon hozzávetőlegesen 15 millió tonna szén hiányzik ebben az évben, amit az atlanti térségből fognak fedezni. Jövőre a hiány mértéke elérheti a 25 millió tonnát is, vagyis az árak csökkenésére aligha lehet számítani.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo