Felelősebb lesz az élelmiszeripar?

Az egészségesebb emberekért az élelmiszeripar nagyon sokat tehet saját eszközeivel. Az ÉFOSZ által elindított kezdeményezéshez csatlakozva az iparág vállalkozásai maguk dönthetnek úgy, hogy többet tesznek fogyasztóik egészségéért. Ez nem csak a nemzetgazdaságnak, de a versenyképességnek is jót tesz a szervezet szerint.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:egyuttafogyasztokert.hu

Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége által nemrégiben útjára indított „Élelmiszeripar a fogyasztók egészségéért – tegyünk együtt érte!” nevű kezdeményezés lehetőséget ad a hazai élelmiszer-feldolgozók számára, hogy olyan önkéntes vállalásokhoz csatlakozzanak, amelyek a fogyasztók egészséges életmódjának és kiegyensúlyozott táplálkozásának előmozdítását szolgálják. A vállalások egyebek mellett az élelmiszerek só-, zsír, kalória-tartalmának csökkentését, a felelős reklámozási gyakorlat megvalósítását célozzák.

Az ÉFOSZ hisz abban, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás és az aktív életmód előmozdítása, valamint a népegészségügyi mutatók javítása kizárólag valamennyi érintett közreműködésével, társadalmi összefogással lehetséges. A folyamatos innováció és a példamutató gyakorlatok megosztása pedig nem csak a fogyasztók igényeinek kielégítése, de a magyarországi élelmiszeripar versenyképességének javulása szempontjából is fontos. Az önszabályozás eszközével élve ezért az ÉFOSZ vállalásokat fogalmazott meg, amelyek hozzájárulhatnak a magyar fogyasztók sokszínű és kiegyensúlyozott táplálkozásához, egészségi állapota javításához, ösztönözhetik őket az aktív életmód folytatására és egyúttal hozzájárulnak a népegészségügyi mutatók javulásához.

Ezért is örvendetes, hogy a kezdeményezés keretében vállalt célok megvalósítását a jövőben a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is segíteni fogja, szakembereik közvetlenül részt vesznek a beadott vállalásokat értékelő bizottság munkájában. Az egészséges étrenddel a gyakorlatban foglalkozó dietetikusok támogatása megszilárdítja a kezdeményezés táplálkozástudományi alapjait. Az élelmiszeripari alapanyag-termelőket és feldolgozókat egyaránt tömörítő ágazati kamara részvétele pedig elsősorban abban segítheti a kezdeményezést, hogy annak híre eljusson az országban tevékenykedő valamennyi élelmiszer-előállítóhoz” – hangsúlyozta Éder Tamás az ÉFOSZ elnöke.

Adó helyett önszabályozás
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiemelten fontosnak tartja, hogy az ÉFOSZ által meghirdetett célkitűzések megvalósuljanak, ezért arra ösztönzi tagjait, hogy vizsgálják meg, milyen formában tudnak csatlakozni a felhíváshoz.
A Kamara ugyanis vallja, hogy a magyar fogyasztók kiegyensúlyozott táplálkozása és egészségi állapotuk javítása nem az egyes ágazatoknak súlyos terhet jelentő Népegészségügyi Termékadó (NETA) révén, hanem sokkal inkább az élelmiszerágazat önszabályozásával és széleskörű társadalmi összefogással érhető el.
A kezdeményezés honlapján az érdeklődők részletesen tájékozódhatnak a felhívásról, a csatlakozás feltételeiről és módjáról, illetve a későbbiekben a megtett vállalásokról. Egyúttal mostantól megnyílt a kezdeményezés minden vállalat számára, amely csatlakozni szeretne a vállalásokhoz.

Az ÉFOSZ célja az, hogy hamarosan minél nagyobb számban csatlakozzanak a kezdeményezéshez azok a vállalkozások és szakmai szervezetek, amelyek egyetértenek a célokkal és saját rendelkezésre álló eszközeikkel és lehetőségeikkel tevékenyen szeretnének közreműködni a hazai népegészségügyi helyzet javításában.

Az eddigi önkéntes vállalások:

1. Hozzásegítjük fogyasztóinkat a nemzetközi táplálkozási ajánlások szerinti sóbevitel fokozatos eléréséhez.

2. Hozzásegítjük fogyasztóinkat az életkoruknak és fizikai aktivitásuknak megfelelő, optimális mennyiségű kalóriabevitelhez.

3. Hozzásegítjük fogyasztóinkat a nemzetközi táplálkozási ajánlások szerinti telített zsírbeviteli mérték eléréséhez.

4. Termékeink 80%-ában a zsírtartalom részlegesen hidrogénezett növényolajból származó transzzsírsav szintjét 2019. december 31-ig 1,5 % alá csökkentjük. (Más most is van rendelet a szint valamilyen csökkentésére.)

5. Előrecsomagolt termékeink 75 %-án (a kötelező tápértékjelölési előírásokon túlmenően) 2017. december 31-ig feltüntetjük az egy adagban található tápanyag és energia-tartalom mennyiségeket, valamint a referencia beviteli értékhez viszonyított százalékos értékeket.

6. Termékeinket felelős módon, az ún. EU Pledge rendelkezései szerint reklámozzuk.

7. Tévéreklámjainkban, termékeink címkéjén és egyéb a termékekhez köthető módon aktív életmódra felhívó üzenetet helyezünk el.

8. Támogatjuk és ösztönözzük az aktív életmód népszerűsítését szolgáló programokat és kezdeményezéseket.

A felsorolt önkéntes vállalások bármelyikéhez konkrét, nevesített és számon kérhető vállalással, illetve új vállalás megalkotásával is csatlakozhat minden magyarországi élelmiszer-feldolgozó vállalkozás, illetve szervezet. A csatlakozók kötelesek évente jelentést tenni a nyilvánosság felé az egyedi vállalásában foglaltak teljesítéséről.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo