Hetven darab (10-15 éves) fát ültettek a Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdőben, annak érdekében, hogy növeljék az árnyékos területek arányát. Ezzel párhuzamosan több mint 500 m2, speciális árnyékolási technológiával készült "UV-mentes" területet hoztak létre. Egy korábbi ausztráliai kutatás szerint a (fényvédő)krémek mellett elengedhetetlen, hogy a nap elől néha árnyékba is vonuljunk. Így szinte teljesen biztonságban érezhetjük magunkat - közölte Vancsura Miklós, az önkormányzati tulajdonban lévő komplexum vezetője. Az ausztrál kutatás megvizsgálta, hogy a különböző típusú árnyékok milyen fokú védelmet jelentenek. A napernyő gyakran csak annyira véd, mint mondjuk egy 3-as faktorszámú naptej (a déli órákban ez igen kevés lehet az UV sugárzással szemben). A szalmakalap is csak 5-ös faktorú fényvédőkrémmel versenyezhet. Ezeknél nagyobb biztonságot nyújtanak a fák árnyékai.
Vancsura Miklós, aki a Magyar Fürdőszövetség elnöki tisztségét is betölti, úgy véli, hogy az UV sugárzás miatt, senkinek nem érdemes arra gondolnia, hogy nem megy nyáron strandra, fürdőbe. Sőt! A kaliforniai Orvostudományi Egyetem egy korábbi kutatása szerint: a melanoma legnagyobb arányban azok között fordul elő, akik kizárólag zárt helyiségben töltik munkaidejüket, és szabadidejüket is olyan fedett helyen töltik, ahol kevés a természetes napfény.
Vancsura szerint köztudomású az is, hogy a napsugarakból felvehető D-vitamint a csontritkulás megelőzésében is szerepet játszik. A fürdőszövetség elnöke éppen ezért inkább azt ajánlja, hogy a nyaralni indulók tegyék meg a megfelelő óvintézkedéseket és kellő ismeretekkel felvértezve induljanak a vakációra. Vancsura szerint az ilyen irányú ismereteink meglehetősen hiányosak, ezért a magyar fürdőknek is ke kellene venniük a részüket a felvilágosítási kampányból.