A Mecénás napi díjátadó gála és árverésen átadták a Summa Artium díját a művészeteket kiemelkedő módon támogató vállalatoknak és magánszemélyeknek négy kategóriában, és támogatói árverésre kínáltak fel 10 különleges kulturális projektet.
A legmagasabb összeget tekintve Vékony Délia és a Sparks Galéria Művészi Kuka Projektje nyerte meg leginkább az árverésen résztvevőket. A nagylelkű felajánlók: a Magyar Telekom, az AXA Magyarország és Reiniger Róbert. Vékony Délia, a Sparks Gallery for Emerging Artists kurátora és kiállítás-szervezője a köztéri narancssárga és zöld szemetesládákat ajánlja fel a pályázaton nyert kortárs művészeknek alkotásuk alapanyagául. A Budapest utcáin pompázó használati tárgyakat az előzetes tervek alapján kiválasztott művészek alakítják át saját művészi világuk és esztétikai látásmódjuk szerint.
A Művészi Kuka Projekt alkotásai 2007. júniusában készülnek el, és kerülnek bemutatásra a Sparks Galériában. Budapest utcáin szeptembertől lesznek láthatóak és használatba vehetőek a művészi szemetesek. Az AXA Magyarország aukcióra bocsátja az eredeti példányokat, a befolyó összeget pedig a művészet támogatására fordítják.
A Projekt céljai
A Művészi Kuka Projekt céljai több oldalról is pozitív fényben tüntetik fel kitalálóját és alkotóit. Egy mindenki által ismert tárgyat transzformál át alkotássá, felhívva ezzel figyelmünket a hétköznapokban megbúvó művészeti lehetőségekre - amikor egy tárgy többet ér el funkcionális értékénél. Ezzel párhuzamosan a kortárs művészetek és a hasznosság összefüggéseinek kérdéseiről is hasznos vitát válthatnak ki ezek az alkotások.
A projekt másik hangsúlyozottan fontos célkitűzése a lakosság véleményalkotásra késztetése a hulladékgazdálkodás problémáival kapcsolatban. Kiemeli környezetünkből a szemetesládákat, amelyek gondolkodásra késztetően vagy humorosan vívják ki figyelmünket. Az utcák tisztaságának fenntartása és a hulladékgazdálkodásról szóló véleményformálás is megfogalmazott célja a projektnek, míg a városkép-átalakító programhoz is szervesen kapcsolódik.
A nyertes tervek
Detvay Jenő - Baba-arc
Detvay Jenő többtucat fényképet küldött a pályázatra. A művészi fotók professzionális fotográfusra utalnak. Kompozíciójuk, színviláguk magával ragadó, stílusukban összetettek. A választás nehéz folyamata után a gyermekarc mellett döntöttünk, melyen festékvonalak kúsznak át. Amikor a kisgyermek kipillant a kukából, a járókelőre mered és egy közvetlen, emberi érzést ébreszt a rohanó hétköznapi világban.
Levente G. Molnár - Trash-mobil
Levente G. Molnár Trash-mobil terve egy kuka bevásárló gurulós-táskává alakítása. A nyugdíjas hölgyek járnak ilyen táskával a közértbe, ez az alkalmatosság több szempontból is kincs. A kuka, a büdös, szemetelésre szánt tárgy a tökéletes ellentéte egy kedves bevásárló táskának, ahova az étel kerül. Ezzel az ellentéttel mutatja meg Levente, hogy a szemetelés mint szokás más formában is megnyilvánulhat, egy magasztos, jó dolog lesz szemetelni; úgy mint az ételt rakodni a bevásárló táskába.
Baráth Áron - Felhő
Baráth Áron Felhő-kukája szintén a "gyönyörű kuka" kategóriába sorolható. A művész egy visszataszító használati tárgyból, mely a földi lét mocsok megtestesítője egy légies, tiszta, könnyed, álomszerű tárgyat alakít ki, ezzel megkérdőjelezi a szeméthez való viszonyunkat és átértelmezi az eredeti kuka funkcióját.
DOS - Nincs mese
A DOS csoportnak ez a terve teljesen egyedülálló volt a pályamunkák között. A népi motívumokkal díszített kuka egyrészt esztétikus, másrészt a népművészetre, és a népművészet hétköznapi használatára hívja fel a figyelmet. Az eredetileg hétköznapi használati tárgyak népi díszítései mára a folklór és különlegességeivé váltak, eredeti funkciójuktól eltávolodtak. Itt az ideje, hogy a hagyomány ismét egy kicsit teret kapjon a főváros hétköznapi életében.#page#
Csete Mónika - Interaktív
Mónika Interaktív kukáját leginkább a gyerekek és a szülők fogják majd értékelni. A társasjáték-szerűen feltüntetett 'a szemét és az útja a kukába' motívum jó játék a gyerekeknek, ugyanakkor meg is tanítja őket arra, hogy milyen tárgyak vándoroljanak a szemetesbe.
Leon Design - Cybin
A Leon Design terve a kukából marslakót csinál, ami szintén a gyermeki fantáziavilághoz áll közel. Ugyanakkor a felnőttek is felkapják a fejüket, ha egy ekkora zöld lénnyel találkoznak az utcán. A vicces és eredeti installáció mosolyt csal az arcokra, közel vonzza a nézőt, és a kuka használatára motivál.
Vékony Andrea - Terv 1. - Hulladékválogató emberke
Vékony Andrea terve szerint a kukában egy kicsi emberke ül, aki szelektálja a hulladékot. A terv nem szobor, hanem festmény, mégis az az érzésünk támad, hogy tényleg lehet valaki a kukában... Andrea terve a szelektív hulladékgyűjtésre ösztönöz, már csak azért is, mert a művészein kivitelezett, szomorú figura szánalmat kelt és segítségre vágyik.
Pittmann Zsófia - Flamingó
Zsófi flamingós kukája az üveggömb játékokra asszociál, megfordítjuk az átlátszó gömböt, amiben a városkép miniatűrje látszik, és egyből elkezd szállni a hó. Zsófi a hóesést egy gombbal idézi elő, a flamingókat pedig láthatóan ez nem zavarja. A terv egy játék a giccs és a művészet között, abszurditása társadalomkritika, játékossága pedig mindenki számára örömet okoz.
Gál Krisztián - DeDe1
Krisztián kukája egy szójátékon és az ismétlődésen alapul. Mondjuk sokszor ki azt egymás után, hogy 'ide', és máris megértjük a címet. A felfelé mutató ujj egyrészről megmagyarázza, hogy hova szemetelj, másrészről pedig felhívást jelent, ugyanakkor a szemetelést egy magas szintre emeli. Mindez egy UV színektől ragyogó, techno-világban jelenik meg.
Bojti Márton - Ajkak
Márton 'ajkas' kukája talán nem lesz meglepetés, hiszen az ajkakkal más sokfelé találkoztunk a művészet története folyamán. Mégis a terv merész, vicces és átértelmezi a kuka szerepét. Az ajkak a szemetet hívogatják, ezáltal a kuka egy szemét-evő lény lesz - erotikus töltettel. #page#
Székács Gyöngyvér - Madaras
Gyöngyvér 'Madaras' alkotása a kuka teljes átalakítása, egy madárszerű robotlénnyel találkozunk, aki dadaista verseket 'szaval'. A bizarr ötlet megfelel a dada filozófiájának, gondolati síkon ugyanakkor nagyon összetett. Megkérdőjelezi a szemét fogalmát, a nyelvhez és a szavakhoz hasonlítja a szemetet. Ez a kuka a recycling elméletének egyik alátámasztása.
Abonyi Alma - Nagy gyöngyös
Alma egy esztétikailag csodálatos nőies stílusban alkotott kukát mutat be. A műanyag gyöngyökbe foglalt szemétdarabok borostyánban rekedt bogarakra emlékeztetnek. Esztétikus és finom alkotással találkozunk, mely a tökéletes ellentéte a visszataszító szemétnek. A gyöngyök a kuka felületét fogják beborítani, így az egész egy installációként, kompozícióként jelenik majd meg, mint egy ékszerekbe öltöztetett, elegáns hölgy.
Árvay Zolta - Lelki szemetesláda
Zolta terve ismét a gyermeki és játékos kategóriába sorolható. A kukából egy lelki-kuka lesz, és egy pszichológus-szerű szemüveges emberkével beszélgethetünk a kuka előlapján. Zolta tehát életre kelti a kukát, megszemélyesíti és így hívja fel figyelmünket a használatra és a szemetelés átgondolására.
Babos Zsili - Woods for the trees
Zsili növényi motívumai a kukát egy növénnyé, Art nouveau dekorációvá varázsolják. A szemetes szerepe megmarad, de a hétköznapi, visszataszító tárgyból egy dekorációs kelléket, egy gyönyörűen megrajzolt bútordarabot hoz létre. A gazdag ornamentika kellemes a szemnek, nyugtató és egy természet közeli élményt nyújt, így felhívja a figyelmet környezetünk védelmére.
Váró Péter - Throat trash
A Throat trash egy bulis, mulatságos installáció, különösen fiataloknak. A 'találj bele minél messzebbről' versenyzők helyzete ezennel sokkal könnyebb, a kuka óriástölcsér szája tátongva várja a szemetet. Miután a szemét megérkezik, a kuka megköszöni. Másik fontos jó tulajdonsága, hogy az oldalán sörnyitó található 'sose lehet tudni alapon'...
A terv ötletessége és a profi technikai kivitelezés új fényben tünteti fel a szemetelés élményét.