A klímaváltozás nagy kihívás, de nagy lehetőség is

Az IPCC (Éghajlatváltozással Foglalkozó Kormányközi Testület) újabb jelentése ismét megkongatta a vészharangot a klímaváltozás kapcsán, de a jelenség komoly lehetőségeket is hordoz magában az inováció és a partneri együttműködések területén.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Európa hiába jár élen az alkalmazkodási és kibocsátás-csökkentési törekvésekben, azért az Uniós tagállamok sem immunisak a klímaváltozás hatásaira. Éppen ezért a legutóbbi IPCC jelentés kapcsán közös cselekvésre, megoldás-orientált gondolkodásra szólított fel a legnagyobb európai klímainnovációs partnerség, a Climate-KIC frissen kinevezett vezérigazgatója, Bertrand van Ee.

A holland származású szakember, aki október 1 óta vezeti a több mint 230 partnerből álló európai szervezetet, kihangsúlyozta, hogy a legnagyobb hatások a városainkat és városi területeinket érik majd, ahol Európa lakosságának háromnegyed él. Az IPCC jelentése egyértelműen tartalmazza, hogy Európa legszebb és történelmileg nevezetes városai közül jónéhány szembesül majd jelentős szennyezéssel, árvizekkel valamint élelmiszer- és vízhiánnyal.

A klímaváltozás egy soha nem látott kihívás – nyilatkozta van Ee– de egyben egy nagy lehetőség is. Azt látjuk, hogy az együttműködések egyre erősebbek és nagyobbak – partnerségek jönnek létre az üzleti, ipari szereplők között, de a magán és közszféra együttműködéséből is. Többé nem számíthatunk arra, hogy a 20. századi gazdasági modelljeink tovább zöldíthetők. E helyett új modelleket kell kialakítanunk, amelyek fenntartható munkahelyeket biztosítanak, valamint lecsökkentik a CO2-kibocsátás szintjét úgy, hogy nem rövid, hanem hosszútávon teremtenek értéket. Egyedül így tudjuk a környezeti és a gazdasági jólét céljait egyesíteni.

A Climate-KIC működésével arra ösztönzi a vállalatokat, hogy ragadják meg a lehetőséget és dolgozzanak a jövő klímainnovációinak fejlesztésén. A Climate-KIC modelljével kiaknázhatjuk az állami, tudományos valamint civil szervezetek további és jobb együttműködésében rejlő potenciált. Együtt megteremthetjük azt a magas szintű szakértelmet, amire a jövőbeni, alacsony széndioxid-kibocsátású gazdaságnak szüksége van, és amely új munkahelyeket teremt a következő generációk számára.

Teljesen le kell állnunk a fosszilis energiaforrásokkal
Az már nem kérdés, hogy a klímaváltozást az emberi tevékenység okozza, már csak abban kell egyetértésre jutnunk, hogyan parancsolhatnák megálljt a felmelegedésnek. Egy biztos: azonnal lépnünk kell.
A KIC-modell (a betűsző a tudás- és innovációs közösség angol rövidítése) lényege tulajdonképpen az innovációk létrehozásában érintettek felek: egyetemek, kutatóközpontok, vállalatok, és a közszféra szoros partnerségbe vonása. Egy KIC-en belül ezek az érintett csoportok folyamatosan együttműködnek, aminek eredményeként a radikális újdonsággal bíró (főként technológiai) megoldások lényegesen kevesebb időt töltenek a kutatólaborokban és sokkal hamarabb kerülnek ki a valódi piacukra. Az első három ilyen közösséget az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) 2010-ben indította útjára éghajlatváltozáshoz, energetikához és infokommunikációs technológiákhoz kapcsolódó innovációkra koncentrálva és 2020-ig részben finanszírozza is a működésüket – sőt 2015 januárban két új partnerség is indul, nyersanyagok feldolgozásához és egészségügyi technológiákhoz kapcsolódóan.

A Climate-KIC jelenleg is több száz projektet és vállalkozót támogat Európában, példát mutatva a gazdasági átálláshoz szükséges klímainnovációs tevékenységekre. A jelenleg is futó projektek közül jónéhány kifejezetten az éghajlatváltozás által különösen érintett városi környezetekkel foglalkozik, például különböző éghajlati körülmények között felhúzott mintaépületekben vizsgálják a jövő ígéretes építési technológiáit, használhatóság és energiahatékonyság szempontjából.

A BAJOK NAGY RÉSZE MÉG ELŐTTÜNK VAN
Jövőre ismét összeülnek a világ kormányai, ezúttal Párizsban, hogy megpróbálják tető alá hozni a 2020 utáni emisszióra vonatkozó, törvényileg kötelező érvényű globális éghajlatvédelmi egyezményt. Összefoglaljuk, milyen klímatudományos megállapításokkal kell szembenézniük a politikusoknak és hol tart most a klímapolitika.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo