Munkaerő-kölcsönzés: a hatékony megoldás

 

A munkaerő-kölcsönzés intézménye az elmúlt két évtizedben fokozatosan nyert teret a humánerőforrás-gazdálkodás területén. Minek köszönheti népszerűségét ez az intézmény? Miért előnyös a munkáltatók, vagyis a kölcsönvevők számára? Milyen területeken nyújtanak segítséget a munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégek? Az alábbiakból kiderül!

Mikor érdemes a munkaerő-kölcsönzés eszközéhez nyúlni?

Az alábbi előnyökkel jár a kölcsönzött munkaerő igénybevétele:

  • a kölcsönzés keretein belül foglalkoztatott munkaerő javadalmazása nem bérköltségként jelentkezik, hanem mint a szolgáltatás díja, költségként elszámolható,
  • megoldja a szabadságolások miatti vagy létszámstop következtében fellépő munkaerőhiányt,
  • szezonálisan ingadozó megrendelések vagy rövid határidejű munkák esetén gyorsan rendelkezésre áll a megfelelő létszámú és minőségű munkaerő,
  • a kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkaerő - egy hosszabb tesztidőszak után - saját állományba átvehető.
Segítség a kiválasztás folyamatában

A munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégekkel történő együttműködés egy igényfelmérő egyeztetéssel kezdődik. Ennek során rögzítik a betöltendő pozíciókat, feladatokat, valamint felmérik a munkáltatók igényeit, elvárásait a leendő munkaerővel kapcsolatban, és megállapodnak a bérezés részleteiben.

A kölcsönző cégek felkutatják a kritériumoknak megfelelő jelölteket, akiket aztán önéletrajz és interjú formájában prezentálnak a megbízó felé, majd segítenek a kapcsolatfelvételben és az interjúk leszervezésében is. Amennyiben sikerül a munkáltató számára a megfelelő jelöltet megtalálni, a kölcsönző cég ajánlatot tesz a pályázónak, és belépteti az új kollégát, továbbá intézi az adóhatóság felé történő lejelentéssel járó papírmunkát is.

Rendelkezés a kölcsönzött munkaerővel

Munkaerő-kölcsönzés esetén a munkáltatói jogkörök megoszlanak a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő között. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a munkavállalók a kölcsönadó állományában maradnak, de az operatív feladatokkal összefüggésben a kölcsönvevő gyakorolja a munkáltatói jogokat. Vagyis meghatározza a munkaidőt, az elvégzendő feladatokat, amelyek végrehajtását felügyeli is, ezenkívül jóváhagyja a szabadságokat.

Amint látható a kölcsönvevő gyakorolja a hatékony működéshez szükséges valamennyi munkáltatói jogkört, a papírmunkával mégsem nem kell bajlódnia. Ezeket ugyanis a kölcsönbeadó cég elvégzi helyette: a jóváhagyott jelenléti ívek alapján elvégzi a teljes bérszámfejtést, utalja a béreket. Végül a kölcsönzött munkaerőt igénybe vevő cégnek nem marad más tennivalója, mint az elszámolásként beérkezett költségszámla iktatása. Ugye milyen egyszerű?

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo