A hagyományos fényforrások és a halogén izzók

 

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világítástechnika fejlődésének történetében a 19. század igazi fordulópontot jelentett, hiszen a század elején Friedrich Winzer jóvoltából megjelent a gázlámpás világítás. Majd az 1800-as évek második felében, talán a minden idők egyik legnagyobb feltalálójának, Thomas Alva Edisonnak köszönhetően egy új korszak kapuja nyílt ki. Ugyanis 1879-ben a nagyközönség előtt is bemutatta szénszálas izzólámpáját, mellyel megalapozta az elektromos világítás elterjedését és annak további fejlődését.

Nem sokat kellett várni az újabb áttörésre, a 20. század legelején a General Electric szabadalmaztatta a volfrám izzószál gyártási technológiáját, sikerének jóvoltából csakhamar kiszorította a korábban más anyagokból készült izzószálakat.

A hagyományos izzókról

A hagyományos izzók átlag élettartama körülbelül 1000 óra volt. Fő tulajdonságuk, amely negatív színben tüntette fel őket, hogy a felhasznált energia alapján 80-90 százalékban hőt állít elő, és csak a maradék energia hasznosul fényként. Elterjedésükben pénztárcabarát mivoltuk játszott fontos szerepet, valamint az, hogy számos kivitelben készítették a gyártók. Mai tudásunk szerint a legkevésbé sem környezetbarát megoldásnak bizonyulnak, így az Európai Unióban 2009 óta több ízben vonják ki a forgalomból őket.

A halogén izzók

Már a 20. század derekán is szem előtt tartották az energiatakarékosság elvét, ennek köszönhetően kerültek a piacra a halogén izzók.

A halogén izzók esetében az izzószálat kvarcüvegből készült búra veszi körül, melyben a gáztérbe bevitt halogénvegyületek által az elpárolgott volfrám visszarakódik az izzószálra. E halogén körfolyamatnak köszönhetően válnak ezek az izzók hosszabb élettartamúvá, mint elődeik.

Továbbra sem örökéletű izzókkal van dolgunk, viszont mindenképpen pozitívumként említhető meg az élettartam megkétszereződése a hagyományos izzókkal szemben, tehát ebben az esetben az átlag 1000 órából, 2000 óra lesz.

Működési feszültségük alapján léteznek a nagyobb, vagyis hálózati feszültségről (230V) működtethető izzók. Ezek az úgynevezett ceruzalámpák (300-500W), melyek az épületvilágításban terjedtek el leginkább. De nem elhanyagolhatók a kisebb feszültségről üzemeltethető halogén izzók sem, melyek használatához egy elektronikus transzformátor által előállított 12V szükséges.

Aki szeretné a hagyományos fényforrásait egy takarékosabb formába önteni, annak érdemes megnéznie az Alkonylámpa halogén izzó kínálatát.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo